Psycholog z Oxfordu: Trump ma więcej cech psychopatycznych niż Hitler

Monika Piorun
09.11.2016 13:03
Psycholog z Oxfordu: Trump ma więcej cech psychopatycznych niż Hitler
fot. Psycholog z Oxfordu: Trump ma więcej cech psychopatycznych niż Hitler

Według dra Kevina Duttona z Uniwersytetu w Oxfordzie, prezydent elekt Donald Trump przejawia więcej cech psychopatycznych niż sam Adolf Hitler. Hillary Clinton plasuje się zaś pod tym względem pomiędzy Napoleonem a Neronem. Nie musimy się jednak obawiać. Naukowiec uważa, że tego typu osobowości mogą być wbrew pozorom całkiem pożyteczne dla społeczeństwa. Dlaczego?

  

Jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych do oceny skali natężenia cech psychopatycznych u pacjentów jest tzw. Inwentarz Osobowości Psychopatycznej. Ceniony psycholog z Oxfordu, autor bestsellerowej "Mądrości psychopatów" - dr Kevin Dutton - przeanalizował za jego pomocą kilka postaci historycznych oraz tegorocznych kandydatów na urząd prezydenta USA.

Naukowiec zajmuje się badaniem, w jaki sposób przejawiają się skłonności psychopatyczne wśród ludzi. Lata doświadczeń w pracy z psychopatami pozwoliły mu ustalić, że ich zaburzenia mogą mieć charakter pozytywny lub negatywny.

W niektórych przypadkach cechy te mogą nam nawet pomóc osiągnąć sukces i są szczególnie przydatne w polityce, biznesie, wojskowości, chirurgii i na salach sądowych. Sporo psychopatów można też odkryć wśród światowych liderów, za którymi podążają tłumy. 

Mądrość psychopatów

Tylko Ci, którzy są w stanie sprawnie balansować niektórymi cechami swojej mrocznej osobowości, są w stanie wywierać największy wpływ na innych. Nie może im brakować odwagi, pewności siebie lub chęci dominowania nad innymi, ale muszą wiedzieć, kiedy powinni stłumić swoją impulsywność i poskromić ego.

Zobacz także

Zwykle psychopatom brakuje empatii, nie kierują się sumieniem i zależy im tylko na tym, by postawić na swoim. Pozytywne jednostki potrafią jednak dobrze to ukryć i jak nikt inny są w stanie zamienić swoje wady w zalety.

Badanie, do którego dr Kevin Dutton wykorzystał Inwentarz Osobowości Psychopatycznej wykazało, że wśród kandydatów na urząd prezydenta USA Dolnald Trump osiągnął najwyższe wyniki pod względem skłonności do wywierania wpływu na społeczeństwo, makiawelizmu, beztroski i koncentracji na celu. Hillary Clinton dorównała mu tylko w przypadku nonkonformizmu oraz łatwości do obwiniania innych ludzi za własne błędy.

Odwaga, skłonność do dominacji, skupienie na sobie, impulsywność, chłód emocjonalny. Dr Kevin Dutton z Uniwersytetu w Oxfordzie postanowił zbadać, jakimi cechami odznaczają się najbardziej psychopatyczne postaci historyczne oraz... kandydaci na urząd prezydenta USA

Zrzut ekranu 2016-11-09 o 13.28.12 1
źródło: University of Oxford, www.ox.ac.uk

Trump jak Hitler? W tym szaleństwie jest metoda...

Jeśli chodzi o odporność na stres, Trump pokonał nawet Adolfa Hitlera. Oksfordzki psycholog uważa, że ma on w sobie więcej chłodu emocjonalnego niż przywódca Trzeciej Rzeszy, ale wcale nie oznacza to, że jest równie okrutny. Jego konkurentka - pani Clinton - pod względem skłonności psychopatycznych uplasowała się pomiędzy Napoleonem a Neronem, zaś Ted Cruz ma więcej cech psychopatycznych niż Winston Churchill.

Zobacz także

W swojej najnowszej książce pt. "Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces" Kevin Dutton wyjaśnia, dlaczego skłonności psychopatyczne mogą okazać się nam niezbędne, jeśli chcemy mieć realny wpływ nie tylko na jednostki, ale i masy. 23 listopada nowa publikacja będzie dostępna w polskich księgarniach.

Czy psychopaci żądzą światem? Kto wie, może i w tym szaleństwie jest metoda?

Zagłosuj

Czy uważasz, że Donald Trump ma cechy psychopaty?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π