Zamknij

Dlaczego osoby z bezdechem sennym mogą stracić prawo jazdy?

Aleksandra Supryn
27.01.2016 13:50
Dlaczego osoby z bezdechem sennym mogą stracić prawo jazdy?
fot. Przez nieleczony obturacyjny bezdech senny możesz stracić prawo jazdy

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do ponad 500 wypadków samochodowych spowodowanych zaśnięciem kierowcy. Z badań prowadzonych na całym świecie wynika, że jedną z głównych przyczyn senności kierowców jest obturacyjny bezdech senny.

OBS polega na tym, że podczas snu kilkakrotnie w ciągu nocy przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest znacznie zmniejszony lub zupełnie nie występuje.

Osoby dotknięte tą dolegliwością bardzo często nie są tego nawet świadome. Statystyki pokazują jednak, że na bezdech senny cierpi 24 proc. dorosłych mężczyzn i 9 proc. kobiet.

W Polsce OBS dotyczy około 1,2 mln osób.

Kara za bezdech senny

Według nowych przepisów, kierowca, który nie leczy zdiagnozowanego bezdechu, może stracić prawo jazdy. Dlaczego? Z amerykańskich badań wynika, że kierowcy, których dotyczy ta dolegliwość, powodują dwa razy więcej wypadków samochodowych niż osoby zdrowe.

Za kierownicą zasypiają najczęściej otyli mężczyźni. Co więcej, zazwyczaj nie jest to spowodowane zmęczeniem czy zasłabnięciem, ale właśnie bezdechem. Kierownica uciska mocno brzuch i ogranicza pracę przepony. Organizm przestaje wtedy otrzymywać odpowiednią dawkę tlenu. Niestety, prowadzący samochód nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Odczuwa jednak senność – niedotlenione ciało powoli zapada w sen.

Stąd właśnie tak duża liczba wypadków powodowana przez kierowców dotkniętych obturacyjnym bezdechem sennym. Osoba prowadząca samochód staje się senna, nie może się skoncentrować, a jej refleks znacznie się osłabia.

Bezdech senny – objawy

Bezdechowi sennemu zawsze towarzyszy chrapanie. Jeśli wiesz, że chrapiesz, powinieneś sprawdzić również czy nie dotyczy Cię OBS.

Prawdopodobieństwo jest większe, jeśli codziennie budzisz się z bólem głowy i zmęczeniem. Niedotleniony organizm nie jest w stanie wypocząć i w pełni się zregenerować. Sen jest więc niespokojny. Często zdarza się również, że osoba chora budzi się nagle w środku nocy z dusznościami oraz poczuciem niejasnego lęku.

Jeśli rozpoznajesz u siebie te objawy, koniecznie udaj się do laryngologa.

Bezdech senny – przyczyny

Najpopularniejszą przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego są nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Należą do nich m.in. polipy, skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięta tkanka spowodowana przebytą infekcją, nieprawidłowa budowa żuchwy lub zbyt wiotkie mięśnie podniebienia.

To jednak nie wszystko. OBS może być spowodowany również otyłością, paleniem papierosów, piciem alkoholu lub objadaniem się przed snem. 

___

ZdrowoBardzo / PAP / AS