W wilgotne dni chorzy odczuwają większy ból? Tak wynika z najnowszych badań

24.10.2019
Aktualizacja: 24.10.2019 17:08
Ból a pogoda - jaki ma wpływ
fot. Shutterstock

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe odczuwają większy ból w dni wilgotne i wietrzne - tak wynika z badań "Cloudy with a Chance of Pain".

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Manchesterze (Wielka Brytania). Wzięło w nim udział 2500 osób, cierpiących na choroby przewlekłe, m.in. zapalenie stawów, fibromialgię, migrenę czy ból neuropatyczny. Codziennie przez 15 miesięcy za pomocą aplikacji na smartfonie chorzy zapisywali swoje dolegliwości bólowe oraz informacje o pogodzie, w miejscu, w którym aktualnie przebywali.

Okazało się, że w dni wilgotne, wietrzne, z niskim ciśnieniem powietrza, u tych osób zwiększały się dolegliwości bólowe o średnio 20 proc. Co ciekawe, takiej zależności nie odnotowano w związku ze  zmianą temperatury czy opadami deszczu.
Okazuje się więc, że przepowiadanie prognozy pogody na podstawie bolącego kolana czy bolących stawów, to nie żart, ale - w przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby - smutna rzeczywistość.

Wyniki tych badań nie zaskoczyły lekarzy.

"Już od czasu Hipokratesa [starożytnego greckiego lekarza] wiadomo, że pogoda ma wpływ na samopoczucie pacjentów z zapaleniem stawów" - uważa prof. Will Dixon z Centrum Epidemiologii. I dodaje: "Wyniki tych badań rzucają wyzwanie badaczom - trzeba ustalić, dlaczego właśnie wysoka wilgotność powietrza  ma taki wpływ na odczuwanie bólu".

Taka wiedza - zdaniem lekarzy - pozwoliłaby chorym na podstawie prognozy pogody lepiej zaplanować aktywność w ciągu dnia, a nawet w dłuższym okresie czasu . Teraz zdarza się, że zła pogoda unieruchamia chorych w domu i uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek czynności.

Źródło: BBC