Zamknij

Przeszczep płuca u chorego po COVID-19. To drugi taki zabieg w Polsce

22.12.2020
Aktualizacja: 22.12.2020 18:00

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepiono oba płuca u 45-letniego strażaka, który przeszedł COVID-19 i miał przez tę chorobę całkowicie zniszczone płuca. Był to drugi tego typu zabieg w Polsce. Pierwszy przeprowadzono w lipcu 2020 r. w tym samym ośrodku.

Przeszczep płuc u chorego po COVID-19
fot. Shutterstock

Mężczyzna – jak wynika z relacji lekarzy – nie miał żadnych współistniejących chorób, poza nadciśnienie tętniczym. Niestety koronawirus SARS-CoV-2, wywołał infekcję COVID-19, która miała bardzo ostry przebieg.

– Niestety jego płuca zostały całkowicie zniszczone. Spędził 4 tygodnie pod respiratorem, a potem przez ponad 2 tygodnie stosowano u niego ECMO, które zastąpiło funkcję płuc i miało dać czas na ich regenerację. To leczenie nie przyniosło jednak spodziewanego efektu – relacjonował dr hab. Marek Ochman, szef programu przeszczepiania płuc w ŚCCS.
4 listopada 2020 r. 45-latek został skierowany do Zabrza ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, 7 listopada przeszedł pomyślnie transplantację w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia został wypisany do domu. Ze względu na konieczność przyjmowania obniżających odporność leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu nie może jednak na razie, w dobie pandemii, myśleć o powrocie do pracy, a jest zawodowym strażakiem.

– Cieszymy się z udanej transplantacji i uratowania chorego, ale wolelibyśmy nie przeszczepiać tak młodych pacjentów. To kolejny przypadek, który pokazuje, jak groźny jest koronawirus – powiedział dr Marek Ochman. I dodał: – Dlatego z nadzieją czekamy na szczepionkę. To bardzo dobra metoda opanowania pandemii, skuteczna, pozbawiona ryzyka. Z całą pewnością byłoby lepiej, gdyby tak młody, zdrowy człowiek przyjął szczepionkę i nie przechorował tego wirusa. Transplantacja jest rozwiązaniem dla bardzo niewielkiej grupy pacjentów i niesie ze sobą spore obciążenia.

W lipcu tego roku w ŚCCS przeprowadzono pierwsze w Polsce przeszczepienie płuc u chorego po COVID-19, który również miał 45 lat i nie miał praktycznie chorób współistniejących. Mężczyzna czuje się obecnie bardzo dobrze. W obu przypadkach w skład zespołu transplantacyjnego weszli: dr Maciej Urlik, dr Tomasz Stącel, dr Mirosław Nęcki, Remigiusz Antończyk i Magdalena Latos.

Źródło: PAP