Przeniesienie terminów niektórych szczepień: GIS zapowiada zmiany na 2019 rok

24.10.2018 13:33
Przeniesienie terminów niektórych szczepień: GIS zapowiada zmiany na 2019 rok
fot. Shutterstock

Szykują się zmiany w kalendarzu szczepień na 2019 rok. GIS poinformował, że terminy szczepień przeciwko gruźlicy i przypominającego przeciwko odrze, śwince i różyczce ulegną zmianie. Według przedstawicieli GIS zmiany podyktowane są m.in. zwiększeniem zachorowań na odrę w Europie i otwartymi granicami, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się, ale także rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. 

W Programie Szczepień Ochronnych na 2019 rok planowane są zmiany. GIS ogłosił, że zmienią się terminy szczepień przeciw gruźlicy oraz przeciw odrze, śwince i różyczce. 

Program szczepień ochronnych (PSO) jest popularnie nazywany kalendarzem szczepień. Co roku program jest aktualizowany i publikowany jest nowy kalendarz, który obejmuje zarówno szczepienia obowiązkowe (bezpłatne), jak i zalecane (płatne). Kalendarz szczepień zawiera informacje o tym, przeciw jakim chorobom należy szczepić dzieci i dorosłych, w jakich schematach i terminach. 

Zalecenia do realizacji szczepień w Polsce przygotowuje Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia oraz Rada Sanitarno-Epidemiologiczna przy Głównym Inspektorze Sanitarnym (GIS).

–Główny Inspektorat Sanitarny co roku ustala kalendarz szczepień, uzależniając jego kształt od sytuacji epidemiologicznej kraju, uwarunkowanej m.in. sytuacją w krajach sąsiednich. Mamy otwarte granice, więc trzeba czuwać nad zdrowiem społeczeństwa – akcentuje Jolanta Prochaska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zobacz także:

Jakie zmiany w kalendarzu szczepień na 2019 rok?

Wśród planowanych zmian na 2019 rok jest przesunięcie wieku szczepienia przypominającego MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Pierwszą dawkę szczepionki dziecko otrzymuje w drugim roku życia (13-14 miesiąc życia). Kolejna dawka znajduje się obecnie w kalendarzu szczepień w 10. roku życia dziecka, ma być przesunięta na szósty rok życia dziecka. Dzieci starsze niż sześcioletnie będą szczepione według dotychczasowego schematu, gdy osiągną 10 lat. Decyzja dot. MMR, jak wyjaśniała Jolanta Prochaska, ma związek z sytuacją epidemiologiczną odry w Europie.

– W przyszłości będziemy myśleli jeszcze o powtórzeniu tego szczepienia, szczególnie dla dziewcząt, przed ukończeniem 19. roku życia, ale to jest na razie temat do dyskusji – dodała.

Druga z zapowiedzianych Przez GIS zmian dotyczy szczepienia przeciwko gruźlicy.

Obecnie, zalecenie jest takie, że szczepienie przeciwko gruźlicy powinno być wykonane w ciągu 24 godzin od urodzenia dziecka. Według nowych rekomendacji szczepienie miałoby zostać przesunięte na dzień przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego lub neonatologicznego, czyli przed wyjściem ze szpitala.

W Polsce szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży do 19. roku życia realizuje się według określonego kalendarza. Do obowiązkowych szczepień należą m.in. szczepienia przeciwko: gruźlicy, błonicy, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce, tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Zobacz także

Źródło: rynekzdrowia.pl; gov.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk