Przełomowy wyrok w sprawie opakowań papierosów ze zdjęciami chorób

Monika Piorun
05.05.2017 13:05
Przełomowy wyrok w sprawie opakowań papierosów ze zdjęciami chorób
fot. East News/Alan Pryke/Newspix / Rex Feature

Światowa Organizacja Handlu uznała, że nowe opakowania papierosów, na których zamiast loga poszczególnych marek są drastyczne zdjęcia chorób, nie naruszają międzynarodowych umów handlowych i przepisów własności intelektualnej.

Choć koncerny tytoniowe robią wszystko, co w ich mocy, by przetrwać trudne czasy w branży, to jednak nie mogą liczyć na taką koniunkturę, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Palacze, którzy jeszcze nie tak dawno temu mogli oddawać się swojemu nałogowi niemal wszędzie, dziś są wykluczeni z miejsc publicznych. Nie wolno im palić w żadnych urzędach, instytucjach oraz w większości restauracji i kawiarni. 

Jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły obostrzenia dotyczące opakowań papierosów, była Australia. Zamiast emblematów poszczególnych marek na paczkach (w "najbrzydszym na świecie" zgniłozieolnym kolorze) zaczęto umieszczać drastyczne zdjęcia chorób, na jakie narażeni są nałogowi palacze. Z boku, na żółtym tle pojawiły się ostrzeżenia dotyczące śmiertelnie niebezpiecznych toksycznych substancji zawartych w papierosach a nad kontrowersyjnymi fotografiami zamieszczono informacje, które mają zniechęcać do palenia.

Zobacz także

Przed takimi praktykami protestowały koncerny tytoniowe tłumacząc, że ich działalność jest legalna, płacą należyte podatki, dają pracę tysiącom ludzi a przepisy poszczególnych krajów ingerują bezpośrednio w oferowane przez nich towary, zniechęcając do kupna potencjalnych klientów.

Głos w tej sprawie zabrała Światowa Organizacja Handlu, która uznała, że:

Pionierskie przepisy australijskiego prawa, zgodnie z którymi opakowania tytoniu muszą zostać uproszczone, nie naruszają międzynarodowych umów handlowych i przepisów własności intelektualnej.

Kto puści z dymem koncerny tytoniowe?

EN_00913273_0207
fot. Australian government/East News

Zwycięstwo Australii byłoby momentem przełomowym w globalnej walce przeciwko nadużywaniu tytoniu oraz poważną w skutkach porażką branży tytoniowej, która z dużym zaangażowaniem walczyła przeciwko nowym przepisom dotyczącym opakowań.

Do dziś branża tytoniowa przegrała każdą sprawę wytoczoną przeciwko uproszczonym opakowaniom tak w sądach międzynarodowych, jak i krajowych nie tylko w Australii, ale także w Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii i na terenie Unii Europejskiej. Jeśli sytuacja się nie zmieni, producentom papierosów może być coraz trudniej utrzymać się na rynku.

Decyzja Światowej Organizacji Handlu jest ważnym krokiem na rzecz propagowania rosnącego na całym świecie ruchu wymagającego sprzedaży papierosów i innych wyrobów tytoniowych w prostych opakowaniach, na których nie ma kolorowych logo i innych oznaczeń marek przyciągających klientów.

Przepisy dotyczące uproszczonych opakowań mają uzasadnienie zarówno z perspektywy naukowej, jak i prawnej. - Inne kraje rozważające wprowadzenie podobnych przepisów powinny postępować mając pewność, że są w stanie stawić czoła wyzwaniom rzucanym przez branżę tytoniową - przekonują specjaliści.

Nowy etap wojny z palaczami w Wielkiej Brytanii

papieros
fot. East News/Steve Meddle/REX/Shutterstock

Zobacz także

21 maja 2017 roku nowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych mają wejść w życie w Wielkiej Brytanii. Papierosy dosłownie mają zniknąć z oczu konsumentom. Nie będą mogły być dostępne w widocznych miejscach. Będzie je wolno sprzedawać jedynie "spod lady". W paczkach będzie mogło być maksymalnie 20 papierosów. Wszystkie z nich mają być - podobnie jak w Australii - w zgniłoziolonym kolorze. Zamiast logo poszczególnych marek będą na nich widoczne zdjęcia chorób spowodowanych nałogowym paleniem papierosów. Zostaną wycofane duże opakowania (zawierające w sumie po 10 paczek papierosów) a do 2020 z rynku mają zniknąć całkowicie papierosy mentolowe. 

Szacuje się, że nowe prawo doprowadzi do ograniczenia liczby palaczy na Wyspach Brytyjskich o około 300 tys. Po wprowadzeniu w Australii uproszczonych opakowań i innych środków kontroli spożycia tytoniu w roku 2012 powszechna świadomość na temat zagrożeń związanych z użyciem tytoniu wzrosła, a palenie zaczęło spadać najszybciej w ciągu ponad dwóch ostatnich dekad.

Przepisy dotyczące uproszczonych opakowań zostały następnie wprowadzone we Francji i Wielkiej Brytanii (brytyjskie przepisy wchodzą w życie 21 maja 2017 r.) oraz przyjęte lecz nie w pełni wprowadzone na Węgrzech, w Irlandii, Norwegii, Nowej Zelandii, Rumunii i na Słowenii. Wiele innych krajów także rozważa wprowadzenie podobnych przepisów 

Sprawa przeciwko Australii została wytoczona przed Światową Organizacją Handlu przez Ukrainę, Honduras, Republikę Dominikany, Indonezję i Kubę na podstawie rzekomego naruszenia międzynarodowych umów handlowych i przepisów własności intelektualnej.

Zgodnie z doniesieniami mediów Ukraina, Honduras i Republika Dominikany otrzymały wsparcie techniczne i finansowe ze strony firm British American Tobacco i Philip Morris International. Ukraina najpierw złożyła skargę przeciwko Australii na życzenie Amerykańskiej Izby Handlowej (stowarzyszenia z długimi tradycjami podejmowania działań na rzecz producentów wyrobów tytoniowych), ale później ją wycofała.

Papierosy mogą zabić... miliard ludzi w XXI wieku

Każdego roku nadużywanie tytoniu prowadzi do śmierci ponad sześciu milionów osób na świecie. Zgodnie z prognozami w tym stuleciu w obliczu braku kroków podejmowanych przeciwko nałogowi umrze miliard osób. Uproszczone opakowania są odważną strategią ochrony życia, która powinna stać się kluczowym elementem szeroko zakrojonego podejścia do ograniczania zużycia tytoniu. Tej strategii powinny towarzyszyć takie kroki, jak graficzne ostrzeżenia zdrowotne, zakazy reklamowania, wyższe podatki od wyrobów tytoniowych oraz przepisy zapewniające stuprocentową wolność od dymu tytoniowego.

źródło: Campaign for Tobacco-Free Kids

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

Zobacz także

Zagłosuj

Co sądzisz o drastycznych zdjęciach chorób na opakowaniach papierosów?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π