Po raz pierwszy w historii odczytano DNA egipskich mumii

Monika Piorun
01.06.2017 14:32
Po raz pierwszy w historii odczytano DNA egipskich mumii
fot. Saylah Rossman, flickr.com, CC BY 2.0

Ze 166 próbek pobranych ze 151 zmumifikowanych ciał międzynarodowej grupie naukowców, wśród których byli także polscy uczeni, udało się uzyskać szczegółowe dane genetyczne dotyczące ludzi mieszkających w Egipcie 1400 lat przed Chrystusem. Okazuje się, że mieli więcej wspólnego z mieszkańcami Bliskiego Wschodu niż współcześni Egipcjanie.

W Starożytnym Egipcie dominowały osoby, które pod względem genetycznym były spokrewnione z dawnymi mieszkańcami terenów dzisiejszego Izraela, Libanu oraz Jordanii. Okazuje się, że ich DNA różni się od tego, które mają dzisiejsi obywatele Egiptu. Przez setki lat doszło w tym kraju do tak wielkiego napływu ludów Afryki Subsaharyjskiej, że nie pozostało to bez wpływu na kod genetyczny.

Najnowsze wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców z Uniwersytetu w Tybindze, Instytutu Nauki o Historii Człowieka im. Maksa Plancka w Jenie, Uniwersytetu Cambridge oraz Polskiej Akademii Nauk zmieniają nieco dotychczasową wiedzę o ludziach zamieszkujących Egipt przed naszą erą.

Za pomocą metody sekwencjonowania DNA udało się nam dostarczyć pierwszy wiarygodny zestaw danych genetycznych starożytnych Egipcjan i potwierdzić jego autentyczność - chwalą się w Nature badacze. 

Badania genetyczne wyjaśniają starożytne tajemnice

Antropolodzy oraz eksperci z dziedziny genetyki na łamach prestiżowego Nature ogłosili przełomowe wyniki badań uzyskanych dzięki analizie 166 próbek pobranych od 151 egipskich mumii. Część z nich pochodziło z cmentarzyska Abusir el-Neleq (gdzie spoczywały 1,8 tys. lat) oraz dwóch niemieckich zbiorów przechowywanych na Uniwersytecie w Tybindze oraz w Muzeum Prehistorii w Berlinie.

Początkowo specjaliści podchodzili do nich bardzo sceptycznie. Wielu ekspertów wątpiło, że uda się uzyskać wiarygodne dane - głównie ze względu na gorący klimat panujący w Egipcie, wysoki poziom wilgotności w piramidach - gdzie przechowywano mumie - oraz środki chemiczne stosowane do balsamowania i mumifikacji zwłok, które mogłyby zniekształcić wyniki badań. A jednak się udało! 

Uzyskanie tak szczegółowych danych zostało już okrzyknięte przełomem w nauce, który przyczyni się do ogromnego postępu w badaniach dotyczących genetyki oraz archeologii.

Na podstawie informacji pochodzących z próbek pobranych od mumii udało się ustalić, że w DNA współczesnych mieszkańców Egiptu znajduje się aż o 8 proc. więcej genów ludzi pochodzących z Afryki subsaharyjskiej - głównie ze względu na rozpoczęcie handlu niewolnikami oraz stały napływ osób z tego terenu w ciągu ostatnich 1,5 tys. lat. 

źródło: Nature Communications

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/π