Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego! Trwa zbiórka krwi

Monika Piorun
01.08.2016 10:47
Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego! Trwa zbiórka krwi
fot. W 15 miastach w Polsce będzie można oddać krew w ramach akcji zbierania krwi w hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego z 1944 roku

Honorowa walka w obronie ojczyzny miała wyjątkowe znaczenie dla uczestników Powstania Warszawskiego. Dziś można upamiętnić ich heroiczną walkę zostając honorowym dawcą krwi. W 15 polskich miastach do 2 sierpnia będzie można oddawać krew, której ciągle brakuje w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Na froncie przelewa się krew - a w medycynie się ją przetacza. W obu przypadkach zazwyczaj jej brakuje. Organizatorzy akcji upamiętniającej heroiczną postawę powstańców z 1944 roku wpadli na pomysł zbiórki, która może pomóc bankom krwi w gromadzeniu zapasów tego cennego składnika niezbędnego do tego, by ratować ludzkie życie.

Z tego powodu do 2 sierpnia w 15 miastach na terenie całej Polski będzie można oddać krew. W akcji może wziąć udział każdy, kto skończył 18 lat i waży powyżej 50 kg. Wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL potwierdzający naszą tożsamość.

Szczegóły dotyczące całego przedsięwzięcia można znaleźć na profilu wydarzenia na Facebooku Przelej Krew Powstanie 44.

Apel o krew skierowany jest do wszystkich dorosłych osób do 65 roku życia, które chcą dowieść, że o patriotycznej postawie może świadczyć nie tylko udział w marszach, czy rocznicowych wiecach, ale dowodem ich patriotyzmu może być także bezinteresowny gest pomocy potrzebującym, którzy szczególnie w okresie letnim są narażeni na to, że podczas standardowych procedur medycznych lub skomplikowanych operacji może zabraknąć niezbędnej do ich wykonania krwi.

Do akcji, którą w ubiegłym roku rozpoczęto w Szczecinie przyłączyli się wolontariusze m.in. z WarszawyŁodziSłupskaOstrowca Świętokrzyskiego, Bielsko-BiałejSiedlecOlsztynaRadomiaOstrołęki, Świecia oraz Elbląga.

Do udziału w zbiórce przekonuje żołnierz Armii Krajowej kapitan Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" oraz uczestnik Powstania Warszawskiego gen. Jan Podhorski ps. "Zygzak":

Standardowy czas oddawania 450 ml krwi trwa około 5-7 minut. Mężczyźni mogą powtarzać tę czynność do 6 razy rocznie, a kobiety maksymalnie czterokrotnie, nie częściej niż co 8 pełnych tygodni.

Kto nie może zostać honorowym dawcą krwi?

nagrody
Uczestnicy akcji Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego otrzymają przepaski i gadżety nawiązujące do tego wydarzenia historycznego

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że krwi nie mogą oddawać osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały wykonywany na swoim ciele tatuaż, przekłuwały uszy, stosowały akupunkturę lub chorują m.in. na łuszczycę, cukrzycę, miażdżycę, padaczkę czy mają rozległe żylaki.

Nie powinny też dokonywać tej czynności osoby cierpiące na choroby krwi i układu krążenia, zażywające środki psychoaktywne, zdiagnozowano u nich choroby weneryczne lub cierpią na choroby układu pokarmowego, nerwowego, mają chore nerki a także dolegają im poważne choroby zakaźne (żółtaczka, gruźlica, kiła) lub są zarażone wirusem HIV, bądź prowadzą życie seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi.

PrzeczytajPolacy stworzyli sztuczną krew przenoszącą tlen?

Przelaną krew podczas Powstania Warszawskiego upamiętnia trwająca do 2 sierpnia zbiórka krwi

Zagłosuj

Czy zbiórka krwi w całej Polsce to dobry pomysł na upamiętnienie rocznicy Powstania Warszawskiego?

Liczba głosów:

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π