Zamknij

Przebrał się za żonę, żeby polecieć samolotem, i użył jej dokumentów. Dlaczego?

23.07.2021 11:42

W ogarniętej kolejną falą pandemii koronawirusa Indonezji są ludzie, którym tak zależy na podróży samolotem, że są w stanie narazić innych na niebezpieczeństwo. Przebrany za kobietę mężczyzna wszedł na pokład samolotu, posługując się dokumentami żony. Nie wiadomo, dlaczego Indonezyjczykowi tak bardzo zależało, by odbyć tę podróż.

Meżczyzna przebrany za kobietę
fot. PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

W stolicy Indonezji Dżakarcie na pokład samolotu dostał się mężczyzna w przebraniu kobiety, z twarzą zasłoniętą nikabem. Wcześniej wylegitymował się dokumentami swojej żony i pokazał służbom negatywny wynik testu PCR swojej małżonki – donosi agencja Associated Press.

Oszukał służby, został zdemaskowany

Podczas lotu do Ternate w prowincji Moluki Północne, członek obsługi samolotu zauważył, że w toalecie przebiera się pasażer. Po wylądowaniu mężczyzna udający kobietę został przekazany w ręce funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

– Kupił bilet lotniczy na nazwisko żony, zabrał ze sobą jej dokument tożsamości i wynik testu PCR, a także certyfikat szczepienia. Wszystko na nazwisko żony – tłumaczył szef policji w Ternate Aditya Laksimada.

Po przylocie policja poddała mężczyznę testowi PCR, który wyszedł pozytywnie – okazało się, że jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Służby poinformowały również, że mężczyzna przebywa na kwarantannie u siebie w domu, a dochodzenie w sprawie będzie kontynuowane.

Lockdown w całej Indonezji

Aktualnie w Indonezji, która liczy ok. 270 mln ludności (to czwarty pod względem ludności kraj świata), trwa właśnie kolejna fala pandemii COVID-19, przyczyną zakażeń jest wariant Delta. Liczba nowych infekcji jest większa niż w Indiach i Brazylii, a szpitale są przepełnione. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam niemal 34 tys. nowych zakażeń i ponad 1300 zgonów. Od początku pandemii w Indonezji zarejestrowano już 2,9 mln przypadków COVID-19, ponad 77,5 tys. osób zmarło.

Jak podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych obecnie w Indonezji w związku z sytuacją epidemiczną panuje ogólnokrajowy lockdown. Od 21 lipca 2021 r. wszyscy cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Indonezji. Lockdown obowiązuje do odwołania. Do Indonezji mogą wjechać obecnie jedynie dyplomaci, podróżujący w celach medycznych lub humanitarnych, członkowie załóg samolotów / statków.

Źródło: PAP / www.gov.pl