Zamknij

Przebrał się za żonę, żeby polecieć samolotem, i użył jej dokumentów. Dlaczego?

23.07.2021 11:42
Meżczyzna przebrany za kobietę
fot. PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK

W ogarniętej kolejną falą pandemii koronawirusa Indonezji są ludzie, którym tak zależy na podróży samolotem, że są w stanie narazić innych na niebezpieczeństwo. Przebrany za kobietę mężczyzna wszedł na pokład samolotu, posługując się dokumentami żony. Nie wiadomo, dlaczego Indonezyjczykowi tak bardzo zależało, by odbyć tę podróż.

W stolicy Indonezji Dżakarcie na pokład samolotu dostał się mężczyzna w przebraniu kobiety, z twarzą zasłoniętą nikabem. Wcześniej wylegitymował się dokumentami swojej żony i pokazał służbom negatywny wynik testu PCR swojej małżonki – donosi agencja Associated Press.

Oszukał służby, został zdemaskowany

Podczas lotu do Ternate w prowincji Moluki Północne, członek obsługi samolotu zauważył, że w toalecie przebiera się pasażer. Po wylądowaniu mężczyzna udający kobietę został przekazany w ręce funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

– Kupił bilet lotniczy na nazwisko żony, zabrał ze sobą jej dokument tożsamości i wynik  testu PCR, a także certyfikat szczepienia. Wszystko na nazwisko żony – tłumaczył szef policji w Ternate Aditya Laksimada.

Po przylocie policja poddała mężczyznę testowi PCR, który wyszedł pozytywnie – okazało się, że jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Służby poinformowały również, że mężczyzna przebywa na kwarantannie u siebie w domu, a dochodzenie w sprawie będzie kontynuowane.

Lockdown w całej Indonezji

Aktualnie w Indonezji, która liczy ok. 270 mln ludności (to czwarty pod względem ludności kraj świata), trwa właśnie kolejna fala pandemii COVID-19, przyczyną zakażeń jest wariant Delta. Liczba nowych infekcji jest większa niż w Indiach i Brazylii, a szpitale są przepełnione. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam niemal 34 tys. nowych zakażeń i ponad 1300 zgonów. Od początku pandemii w Indonezji zarejestrowano już 2,9 mln przypadków COVID-19, ponad 77,5 tys. osób zmarło.

Jak podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych obecnie w Indonezji w związku z sytuacją epidemiczną panuje ogólnokrajowy lockdown. Od 21 lipca 2021 r. wszyscy cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Indonezji. Lockdown obowiązuje do odwołania. Do Indonezji mogą wjechać obecnie jedynie dyplomaci, podróżujący w celach medycznych lub humanitarnych, członkowie załóg samolotów / statków.

Źródło: PAP / www.gov.pl