Pruszcz Pomorski: Dwóch nastolatków zatruło się dopalaczami

Monika Piorun
08.06.2017 18:52
Pruszcz Pomorski: Dwóch nastolatków zatruło się dopalaczami
fot. Sintesi/East News

Policja bada sprawę dwóch 16-latków, którzy trafili do szpitala z powodu zatrucia nieznaną substancją. Zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia postawiono 17-latkowi, który im ją dostarczył. Grozi mu do 3 lat więzienia.

7 czerwca około godz. 19.00 policjanci ze Świecia otrzymali zgłoszenie od przypadkowego przechodnia, który w okolicach dworca kolejowego w Pruszczu Pomorskim natrafił na młodych ludzi, którzy wyglądali na nietrzeźwych. Na miejscu funkcjonariusze zastali dwóch 16-letnich chłopców oraz jednego 17-latka. Stan jednego z nich był na tyle poważny, że zdecydowano się go przetransportować do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Lekarze z Bydgoszczy podejrzewali u nich zatrucie dopalaczami. Po badaniach diagnostycznych wykluczono spożycie leków psychotropowych, odurzających lub narkotyków.

W wyniku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że młodzież podróżowała koleją w drodze powrotnej ze szkoły. W pociągu dwaj 16-latkowie zażyli środek, który dostarczył im ich 17-letni kolega. Policja przedstawiła mu zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za który grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

To kolejny przypadek zatrucia dopalaczami wśród młodzieży w tym tygodniu. W niedzielę podobny incydent wydarzył się w Bielawie na Dolnym Śląsku, gdzie troje nastolatków straciło przytomność na ulicy, tamując ruch samochodów.

Po ostatnich wydarzeniach głos w sprawie dopalaczy zabrał minister zdrowia, który podczas konferencji prasowej w Katowicach ogłosił zamiar wprowadzenie zmian w prawie i opracowanie nowych przepisów, które ułatwiłyby walkę z producentami tych substancji. Naczelna Izba Kontroli wykazała sporo uchybień w tej kwestii i wezwała władze do zmodyfikowania dotychczasowych działań w tej kwestii.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że władze powinny zwiększyć kontrolę nad dostępem do dopalaczy w Polsce?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: policja.pl
____

zdrowie.radiozet.pl/π