Proxima b - nowa "druga Ziemia", na której istnieje woda i... życie?

Monika Piorun
25.08.2016 13:52
Proxima b - nowa "druga Ziemia", na której istnieje woda i... życie?
fot.

Przełomowe odkrycie zamieszczone na łamach Nature może zmienić treść szkolnych podręczników. Na dostrzeżonej przez astronomów skalistej Proximie b jest woda w stanie ciekłym. Naukowcy nie wykluczają, że istnieją tam warunki do życia!

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce... Tak może zaczynać się historia największej naukowej sensacji ostatnich lat - Proximy b.

Mimo że znajduje się jeszcze w obrębie naszej galaktyki, to jest położona poza Układem Słonecznym i uważa się ją za najbliższą, podobną do Ziemi planetę. Dotarcie do niej wymagałoby od ludzkości pokonania odległości wynoszącej 4 lata świetlne. Samolotem zajęłoby to nam 5 mln lat.

Od dawna eksperci spekulowali, że wokół najbliższej nam gwiazdy poza słońcem - czyli znanej astronomom od 1915 roku Proximy Centaurii - może krążyć odrębna planeta.

Odkrycie Proximy b obiegającej ją w ciągu 11 ziemskich dni, przekroczyło jednak najśmielsze oczekiwania pasjonatów kosmosu. Już teraz prognozuje się, że wkrótce stanie się naukową sensacją dekady. Dlaczego?

Życie wokół czerwonego karła

Na skalistej planecie może istnieć woda w stanie ciekłym! Dane zebrane podczas programu Red Pale Dot wskazują na to, że planeta znajduje się w tzw. "strefie życia". 

Mała czerwona kropka - tak z ziemskiej perspektywy może wyglądać Proxima b. Nazwa cyklu badań mających na celu ustalenie istnienia krążącej wokół Proximy Centaurii planety nawiązuje do słynnego określenia amerykańskiego astronoma Carla Sagana opisującego Ziemię jako bladą błękitną kropkę (Pale Blue Dot).

Ze względu na swoją specyficzną budowę odpowiadającą 1.3 masy Ziemi i okrążającą swoją gwiazdę na dystansie stanowiącym zaledwie 5% odległości dzielącej Ziemię od słońca, mogą tam istnieć warunki sprzyjające rozwojowi żywych organizmów.

Na powierzchnię Proximy b dociera też tylko 60% energii, jaka wędruje ze słońca do nas, co i tak jest lepszym wynikiem niż ilość energii przenikającej np. na Marsa.

Przeczytaj: Kartofle na Marsie, czyli co właściwie można jeść w kosmosie?

red pale
fot. Red Pale Dot Project

Niestety nie ma się co łudzić, że znaleźliśmy wreszcie miejsce, w którym słońce świeci tak samo, jak na Ziemi. 

Przede wszystkim - nie ma tam słońca. Na szczęście na część planety światło dociera z Proximy Centaurii, ale wcale nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ nie zaobserwowano tam cyklu dobowego znanego mieszkańcom Ziemi.

Na jednej półkuli panuje wieczna noc, a na drugiej - nieustanny dzień. Nie można się jednak cieszyć z tego, że jest tam ciągle widno. Promieniowanie ultrafioletowe i różnego typu rozbłyski mogą być dla nas dużo bardziej niebezpieczne niż na Ziemi.

Przeczytaj: Odkryto nową planetę krążącą wokół trzech słońc

Ciekawy jest też ruch Proximy b w stosunku do naszej planety. Zaobserwowano, że nieustannie przybliża się, a potem oddala od nas w tempie 5 km/h. Dla ludzi tyle wynosi przeciętny krok spacerowy.

Początek podboju kosmosu?

Do tej pory marzenia o poznaniu obcych cywilizacji mieściły się jedynie w kategorii science-fiction, nigdy bowiem nie udało się potwierdzić istnienia takiego miejsca w kosmosie, w którym panowałyby warunki do życia. 

Mimo że międzynarodowy zespół naukowców biorących udział w projekcie (wśród których znalazł się także Polak) wiąże wielkie nadzieje z ostatnim odkryciem, to jednak pewnie minie jeszcze sporo czasu zanim uda się nam zgłębić wszystkie tajemnice Proximy b.

Astronomowie podkreślają jednak, że nie będziemy już w stanie odnaleźć w tak bliskiej odległości od naszej planety kolejnej tak podobnej do tej, na której obecnie mieszkamy.

Wszystko wskazuje więc na to, że prędzej czy później ludzkość będzie mogła skolonizować nową "drugą Ziemię" - nawet jeśli będziemy musieli przywyknąć do ciągłego zmierzchu lub wiecznego świtu. Kto wie, może i takie warunki znajdą swoich zwolenników?

Przeczytaj: Najlepsze sposoby na bezsenność

Zagłosuj

Czy chcielibyście mieszkać na planecie, na której panuje wieczna noc lub nieustanny dzień?

Liczba głosów:

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π