Protest rezydentów: Młodzi lekarze proszą o pomoc parę prezydencką

Monika Piorun
12.10.2017 17:45
Protest rezydentów: Młodzi lekarze proszą o pomoc parę prezydencką
fot. East News

Zamiast powoływania kolejnych komisji, których wynik prac nie jest pewny, rezydenci po wznowieniu protestu postanowili poporosić o pomoc w rozwiązaniu ich problemów parę prezydencką. Napisali specjalny list, w którym ze specjalną prośbą zwracają się do Agaty Kornhauser-Dudy.

Rezydenci chcą interwencji pary prezydenckiej

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Porozumienie Rezydentów OZZL zwróciły się z listem do pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy z prośbą o mediacje "w tym sporze pracowników ochrony zdrowia (a w istocie także pacjentów) z Rządem".

Rezydenci zaapelowali w liście do małżonki prezydenta:

Szanowna Pani Prezydentowo, apelujemy do Pani, jako osoby wrażliwej na cierpienie ludzkie i pacjentów. Dała się pani poznać już jako osoba zaangażowana w problem ochrony zdrowia. Prosimy panią o wsparcie głodujących medyków i wizytę w Szpitalu Pediatrycznym WUM.

W podpisanym przez przewodniczącego ZK OZZL Krzysztofa Bukiela i wiceprzewodniczącego Porozumienia Rezydentów OZZL Damiana Pateckiego liście przypomniano postulaty protestujących rezydentów, a także przeprowadzone do tej pory rozmowy z ministrem zdrowia, marszałkiem Senat i premier.

Zobacz także

Młodzi lekarze nie chcą powoływania kolejnych komisji w ich sprawie

- Zamiast przedstawionych propozycji konkretnych rozwiązań, w tym zwłaszcza precyzyjnego planu dojścia w ciągu 3 lat do właściwego poziomu finansowania publicznej ochrony zdrowia (co jest niezbędnym dla rozwiązania innych problemów) usłyszeliśmy od prezes Rady Ministrów propozycję utworzenia kolejnej komisji, której wynik prac nie jest pewnym.

Pamiętamy z naszej 26-letniej działalności, że powoływanie takich komisji lub zespołów było zawsze sposobem na rozbicie protestu i "zamiecenie pod dywan" problemu. Obawiamy się, że podobnie będzie i teraz - napisali rezydenci.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Zawiesili ją w środę rano, na czas rozmów z premier.

Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat.

Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że para prezydencka powinna zainterweniować w sprawie protestujących rezydentów?

Liczba głosów:

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π