Oceń
"Jest ryzyko - musi być wybór" - pod takim hasłem protestowało około 10 tys. uczestników manifestacji zorganizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.
Przeciwnicy obowiązkowych szczepień przeszli w sobotę ulicami stolicy, protestując m.in. przeciw karom za niezaszczepienie. Ich zdaniem rodzice powinni mieć możliwość podjęcia samodzielnej decyzji w sprawie zaszczepienia dziecka.
Manifestacja rozpoczęła się przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia, gdzie uczestnicy apelowali do rządu o zniesienie obowiązku szczepień ochronnych. Przed budynkiem resortu zapalono znicze i położono „czerwone kartki” ze zdjęciami dzieci, które - jak twierdzono - zmarły lub ciężko zachorowały w efekcie powikłań po szczepieniu.
Zdaniem protestujących przeciwko lekarzom "którzy mają odwagę mówić prawdę o szczepieniach" wytaczane są sprawy w sądach lekarskich. Przekonywano także, że informacje o przypadkach niepożądanych odczynów poszczepiennych są ukrywane, a dane o powracających epidemiach chorób zakaźnych - przesadzone.
Dzień przed protestem ministerstwo opublikowało komunikat, w którym apelowało do przeciwników szczepień o nierozpowszechnianie nieprawdziwych lub niesprawdzonych informacji, które budzą strach rodziców. Resort zdrowia podkreślił, że szczepionki są najlepiej sprawdzonymi preparatami farmaceutycznymi w Europie:
Trudno znaleźć drugą grupę preparatów stosowanych w medycynie, która byłaby tak dobrze przebadana i tak bezpieczna jak szczepionki.
Szczepienia ochronne to jedna z najskuteczniejszych, a czasem – jedyna forma zapobiegania chorobom zakaźnym. Powszechny obowiązek szczepień zapewnia ochronę zarówno osobom zaszczepionym, jak i niezaszczepionym (tzw. odporność środowiskowa)– przekonywało Ministerstwo Zdrowia.
fot. Marcin Obara/PAP
Białe parasole i znicze dla "ofiar powikłań po szczepieniach"
W manifestacji uczestniczyło wiele rodzin z dziećmi. Znaczna część protestujących była ubrana na biało, niektórzy trzymali białe parasole.
Sprzed budynku MZ demonstrujący przeszli ul. Miodową, al. Solidarności i dalej ulicami Marszałkowską, Królewską i Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki, gdzie zgromadzeni na chwilę się zatrzymali i apelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o wsparcie ich postulatów. Przemarsz zakończył się na Placu Zamkowym.
Organizatorzy zachęcali także, aby w sobotę - w ramach "Międzynarodowego Dnia Świadomości Powikłań Poszczepiennych" - zapalano świeczkę przed siedzibami sanepidu.
Organizatorzy szacują, że w manifestacji wzięło udział ok. 10 tys. osób. Wiceprezes stowarzyszenia STOP NOP Justyna Socha wyjaśnia, że skala zainteresowania protestem była dużo większa, niż zakładano:
Spodziewaliśmy się pięćset, do tysiąca (uczestników) – ta liczba przekroczyła nasze marzenia.
Liczba niezaszczepionych wzrosła pięciokrotnie w ciągu ostatnich 4 lat
W Polsce odsetek szczepień nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej osób nie zgadza się na podawanie szczepionek swoim dzieciom. W ciągu ostatnich 4 lat liczba ta wzrosła blisko pięciokrotnie - od ponad 5 tys. w 2012 r. do ponad 23 tys. w 2016 r. oficjalnie odnotowanych odmów szczepień.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wielokrotnie apelował do rodziców o szczepienie dzieci i przestrzegał przed niebezpieczeństwem związanym z unikaniem szczepień. Przed miesiącem poinformował, że resort rozważa wprowadzenie systemu rekompensowania ewentualnych szkód, powstałych w wyniku powikłań poszczepiennych. Zastrzegł przy tym, że wcześniej należałoby w sposób obiektywny ocenić, czy problemy zdrowotne to rzeczywiście efekt powikłań po szczepieniu. Zdaniem ministra ciężkie powikłania "zdarzają się w kilku, najwyżej kilkunastu przypadkach rocznie w całym kraju".
Eksperci ostrzegają, że niezaszczepieni przyczyniają się do epidemii chorób zakaźnych
Przed ryzykiem związanym z unikaniem szczepień od lat przestrzegają m.in. Naczelna Izba Lekarska oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Zdaniem ekspertów unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób.
Również Polska Akademia Nauk w wydanym przed rokiem stanowisku stanowczo zarekomendowała stosowanie szczepień ochronnych wyjaśniając, że:
Należy z całą mocą stwierdzić, że szczepionki są najlepiej sprawdzonymi preparatami farmaceutycznymi w Europie, a rygorystyczne badania naukowe ich jakości stanowią gwarancję bezpieczeństwa przyjmowania i skuteczności działania szczepionek.
W ostatnich latach eksperci informowali o wzroście zachorowań na choroby zakaźne w niektórych regionach Europy, wskazywano m.in. na epidemię odry w Rumunii i we Włoszech, na przypadki błonicy na południu Europy oraz wzrost zachorowań na krztusiec.
W połowie maja włoski rząd przyjął dekret wprowadzający obowiązkowe szczepienia jako warunek przyjęcia dzieci do żłobka, przedszkola i szkoły - mają nim być objęte dzieci do 6 lat.
fot. Marcin Obara/PAP
fot. Marcin Obara/PAP
____
zdrowie.radiozet.pl/PAP/π
Oceń artykuł