Sąd odbierze prawa rodzicielskie za odmowę szczepień? Protest STOP NOP

Monika Piorun
24.08.2017 13:15
Sąd odbierze prawa rodzicielskie za odmowę szczepień? Protest STOP NOP
fot. facebook.com/Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP/East News

Kolejnej, drugiej już rozprawie dotyczącej odebrania praw rodzicielskich rodzicom małej Zosi z gminy Gniewkowo, która nie została zaszczepiona, towarzyszy protest Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, które walczy o to, by szczepienia były dobrowolne.

Przed Sądem Rejonowym w Inowrocławiu, gdzie 24 sierpnia odbędzie się druga rozprawa o ograniczenie praw rodzicielskich parze, która odmówiła szczepienia córeczki ze względu na problemy zdrowotne, jakie pojawiły się po zaszczepieniu ich starszego dziecka (m.in. omdlenia, drgawki, bezdech i gorączkę), odbędzie się protest przeciwników obowiązkowych szczepień, zwanych popularnie "antyszczepionkowcami".

Choć rodzice małej Zosi wcale nie uważają się za kategorycznych oponentów szczepień, to jednak ze względu na objawy, jakie pojawiły się u ich starszej córki po szczepionkach, nie zdecydowali się na podanie ich kolejnemu dziecku bezpośrednio po narodzinach. Para tłumaczy, że kierował nimi strach o zdrowie noworodka i kierowani doświadczeniami, jakie mieli w przypadku starszego dziecka, nie zdecydowali się na zaszczepienie kolejnej córeczki.

Niestety dyrektor gniewkowskiej przychodni zdrowia złożył w tej sprawie do inowrocławskiego sądu zawiadomienie o możliwości narażenia dziecka na utratę zdrowia lub życia. Tłumaczy, że zrobił to ze względu na dobro dziewczynki. W czerwcu rozpoczął się proces o odebranie rodzicom Zosi praw rodzicielskich. Rozprawie towarzyszyła pikieta Stowarzyszenia STOP NOP, które nagłośniło kontrowersyjną sprawę.

Zobacz także

Czy można odebrać prawa rodzicielskie za odmowę szczepień dzieci?

Zrzut ekranu 2017-08-24 o 11.57.21

 Przeciwnicy obowiązkowych szczepień zapowiadają, że tym razem uda się im zgromadzić dużo większą liczbę "antyszczepionkowców" niż ostatnio, kiedy przed inowrocławskim sądem protestowało kilkadziesiąt osób z całej Polski.

Oprócz pikiety odbędzie się też marsz ulicami Inowrocławia w solidarności z rodzicami, którym wymiar solidarności może odebrać prawa rodzicielskie za odmowę zaszczepienia dziecka. Z kolei w Gniewkowie pod lokalną przychodnią zostanie zorganizowany happening dotyczący tej kontrowersyjnej sprawy. Wsparcie protestu zapowiedział m.in. słynący z kontrowersyjnych poglądów Wojciech Cejrowski.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-08-24 o 12.13.16

Organizatorzy protestów przyznają, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy niemal każdego dnia zgłaszają się do nich osoby skarżące się na problemy z policją, opieką społeczną czy sanepidem, jeśli tylko nie wstawią się z dziećmi na obowiązkowe szczepienia. Z kolei eksperci popierający obowiązkowe szczepienia tłumaczą, że epidemia chorób zakaźnych, która odrodziła się w wielu europejskich krajach ze względu na coraz większą grupę osób, które odmawiają szczepień swoim dzieciom, w konsekwencji zagraża bezpieczeństwu całej populacji, narażając nas na śmiertelnie niebezpieczne choroby, których nie było od lat.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem powinno się odebrać prawa rodzicielskie parze, która odmówiła zaszczepienia swojego dziecka?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Gazeta Pomorska

___

zdrowie.radiozet.pl/π