Sytuacja po wybuchu na poligonie w Rosji. Komentarz Państwowej Agencji Atomistyki

22.08.2019 09:09
Morze Białe
fot. Morze Białe/Shutterstock

Rosyjska prasa donosi o niejasnościach wokół poziomu promieniowania po wybuchu na poligonie doświadczalnym pod Siewierodwińskiem. O komentarz na temat sytuacji radiacyjnej w Polsce poprosiliśmy Państwową Agencję Atomistyki.

8 sierpnia 2019 roku na poligonie doświadczalnym rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym doszło do wybuchu. Rosyjskie władze uspokajały, że poziom promieniowania nie zwiększył się, ale wkrótce cztery ośrodki mierzące poziom promieniowania radioaktywnego przestały przekazywać dane.

„Niechęć do udostępnienia informacji o wypadku pod Siewierodwińskiem i jego skutkach budzi podejrzenia, że Rosja coś ukrywa” – pisze Onet, cytując rosyjski dziennik gospodarczy „Wiedomosti”.

O sytuację radiacyjną w Polsce zapytaliśmy Państwową Agencję Atomistyki, odpowiedzialną za monitorowanie zagrożenia. Jej eksperci uspokajają:

„Państwowa Agencja Atomistyki monitoruje sytuację radiacyjną Polski 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w sposób ciągły przy pomocy 23 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Sytuacja radiacyjna na terenie Polski od momentu wypadku na rosyjskim poligonie wojskowym utrzymuje się na poziomie wskazań normalnych, a wyniki pomiarów ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie wskazują na jakiekolwiek zagrożenie radiologiczne.

Nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek środków ochrony przed zagrożeniami związanymi z promieniowaniem jonizującym” – czytamy w komunikacie przesłanym przez PAA.

Wyniki pomiarów promieniowania w swoim regionie śledzić można na mapie Państwowej Agencji Atomistyki

Źródło: paa.gov.pl, onet.pl