Zamknij

Proloterapia, czyli jak leczyć kontuzje piłkarskie. Na czym to polega?

10.06.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:43
Proloterapia
fot. Shutterstock

Proloterapia to nowoczesna metoda leczenia, która pozwala na zredukowanie bólu i wyleczenie urazów bez konieczności operacji. Z proloterapii korzystają często zawodowi sportowcy, w tym piłkarze.

 1. Na czym polega proloterapia?
 2. Inne bezoperacyjne sposoby leczenia stawu skokowego

Proloterapia to stosowana często wśród sportowców metoda pozwalająca na bezoperacyjne leczenie różnego typu obrażeń ciała.

Dzięki ogromnemu postępowi w medycynie coraz rzadziej pacjenci zmuszeni są do przechodzenia skomplikowanych operacji chirurgicznych.

W przypadku proloterapii odpowiedź immunologiczna organizmu w miejscu uszkodzenia trwa przeciętnie od dwóch do czterech tygodni. Nic dziwnego, że ma to ogromne znaczenie dla wszystkich, którzy uprawiają wyczynowo sport.

Na czym polega proloterapia?

Sukces tej metody polega głównie na tym, że stymuluje samoleczenie, wspomagając naturalne procesy samoregeneracji organizmu. Dodatkowo niemal natychmiast przynosi ulgę w bólu i dociera do samego źródła cierpienia, umożliwiając jego całkowite wyleczenie.

Po wstrzyknięciu w zapalne miejsce specjalnego roztworu doprowadza się w wyniku szoku osmotycznego do pobudzenia produkcji kolagenu, co ma wpływ na stymulację naturalnych mechanizmów samoleczenia organizmu.

W skład takiego ''koktajlu'' wchodzą głównie: osocze bogatopłytkowe, mieszanki witaminowo-ziołowe, stymulator keratyny zwany dekstrozą, P2G, czyli związki fenolu, gliceryny i glukozy, a także stężony roztwór soli. Proloterapia stosowana jest standardowo do leczenia urazów ścięgien, więzadeł, stawów oraz mięśni.

Ponadto metoda ta nie jest obciążona dotkliwymi skutkami ubocznymi. Najczęściej pacjenci skarżą się na ewentualny ból lub drętwienie w miejscu, w którym robiony jest zastrzyk. Stosunkowo rzadko dochodzi do reakcji alergicznych, a trwałe uszkodzenie nerwów odnotowywane jest raz na ponad 60 tysięcy przypadków.

Co można wyleczyć za pomocą proloterapii:

 • urazy stawu skokowego
 • uszkodzenia oraz patologie w obrębie ścięgien i wiązadeł stawu kolanowego
 • ból stawu rzepkowo-udowego
 • niestabilność łopatki i obojczyka
 • uszkodzenie chrząstki stawu ramiennego
 • nawracające zwichnięcia barku
 • rwa kulszowa
 • przepuklina krążków międzykręgowych
 • zapalenie korzeni nerwowych (radikulopatia)
 • bóle pleców w odcinku lędźwiowym
 • patologie więzadeł i ścięgien stawu biodrowego
 • zespół cieśni nadgarstka
 • łokieć tenisisty/golfisty
 • urazy szyi

Inne bezoperacyjne sposoby leczenia stawu skokowego

Oczywiście w przypadku urazu stawu skokowego zastosowanie proloterapii uzależnione jest od tego, czy wielkość uszkodzenia pozwala na zastosowanie tej metody. W większości przypadków nie ma ograniczeń do użycia proloterapii.

Wiskosuplementacja - polega na wstrzyknięciu w miejscu połączeń stawowych kwasu hialuronowego, który stanowi rodzaj lubrykantu i pomaga zredukować ból oraz usprawnić działanie chorego stawu.

Glukozamina - pomaga zregenerować uszkodzenia w obrębie leczonego stawu.

Pozytywne efekty w leczeniu urazów stawów można też osiągnąć dzięki połączeniu akupunktury z jadem pszczelim, który umieszczony w miejscu nakłucia może doprowadzać do zredukowania bólu i obrzęków stawowych. Badania wykazują, że już po 4 tygodniach stosowania tej metody można osiągnąć lepsze efekty niż w przypadku klasycznej akupunktury.

Terapie naturalne - najlepsze efekty w przypadku łagodzenia różnego rodzaju urazów stawów można osiągnąć za pomocą Harpagophytum procumbens, czyli zioła zwanego potocznie czarcim pazurem, wyciągu z topoli, kory wierzby, jesionu, a także mieszanek, w których skład wchodzi występująca w papryce kapsaicyna oraz bromelaina, którą zawierają ananasy. W połączeniu z kurkumą sporządzone z nich okłady mogą działać przeciwzapalnie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.