Zbigniew Ziobro kazał wszcząć śledztwo ws. wadliwych szczepionek

Monika Piorun
05.02.2018 16:15
Zbigniew Ziobro kazał wszcząć śledztwo ws. wadliwych szczepionek
fot. Archiwum radiozet.pl

Prokuratura Krajowa poinformowała, że w związku z informacjami o szczepionkach przechowywanych w niewłaściwych warunkach zostanie wszczęte śledztwo dotyczące narażenia pacjentów na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Wadliwe szczepionki pod lupą prokuratury

Maciej Kujawski z Prokuratury Krajowej poinformował, że postępowanie w tej sprawie zostanie zainicjowane po wydanym w poniedziałek przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę poleceniu „pilnego wszczęcia” śledztwa. Dodał, że sprawa trafi do wydziału ds. błędów medycznych Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Podstawą postępowania — jak zaznaczył prok. Kujawski — ma być przepis Kodeksu karnego mówiący, że:

Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy według Ciebie należy ukarać lekarzy podającym pacjentom szczepionki, które powinny być zutylizowane?

Liczba głosów:

Trzy lata pozbawienia wolności za podanie pacjentom szczepionek, które powinny być zutylizowane?

„Dziennik Gazeta Prawna” napisał w poniedziałek o przypadkach podawania, także noworodkom, szczepionek, które powinny zostać zutylizowane. Według „DGP” takich przypadków jest co najmniej kilkaset, a lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt.

„DGP” poinformowała, że inspektorzy farmaceutyczni postanowili w ostatnich miesiącach sprawdzić, czy sprzęt chłodniczy w aptekach i przychodniach działa, a także czy na ich wyposażeniu są agregatory na wypadek odłączenia prądu. Efekt, jak napisała gazeta, jest „koszmarny”.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech zapewnił w poniedziałek, że według ekspertów szczepionki, nawet przechowywane w niewłaściwych warunkach, są całkowicie bezpieczne.

Zobacz także

— Według naszych ustaleń szczepionki, które zostały użyte, są całkowicie bezpieczne dla pacjentów, nawet mimo przerwania łańcucha chłodniczego — powiedział Czech. — Aspekt bezpieczeństwa szczepionych dzieci przy wykorzystaniu tych preparatów jest bezdyskusyjny — podkreślił wiceminister.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o doniesienia „DGP” mówił zaś, że czasowy brak prądu związany z huraganem spowodował to, że doszło do przypadków przechowywania szczepionek w niewłaściwych warunkach.

— Informację o tym, na jaką skalę były używane niepełnowartościowe szczepionki, poda Główny Inspektor Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny, bo te organy bezpośrednio odpowiadają za kontrole jakości przechowywania produktów — potwierdził minister Szumowski.

W Polsce podawano wadliwe szczepionki? NOWE FAKTY

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/DGP/PAP/π