Starość - nie radość? Te zdjęcia udowadniają, że może być inaczej!

Monika Piorun
29.07.2016 15:19
Starość - nie radość? Te zdjęcia udowadniają, że może być inaczej!
fot. Stare dusze mają młode serca

Wesołe jest życie staruszka? A jakże! Fotografie autorstwa nowojorskiego artysty Chrisa Louposa pokazują, że starość wcale nie musi być nudna, a nasze poczucie szczęścia wcale nie zależy od metryki. 

Szybkie tempo starzenia się społeczeństw postrzega się już jako problem globalny. Odsetek seniorów w światowej populacji z roku na rok staje się coraz wyższy.

Do 2050 roku ilość ludzi w wieku powyżej 65 lat będzie dwukrotnie wyższa niż obecnie. Za 30 lat będzie trzy razy więcej osiemdziesięciolatków niż teraz

Już teraz przeciętny Polak żyje ponad 6 lat dłużej niż 20 lat temu - statystyczna Polka ma szansę dożyć 81 lat, a Polak 73 roku życia.

Niestety choć medycyna coraz lepiej radzi sobie z wieloma schorzeniami, to jednak w ogromnym stopniu stan naszego zdrowia ma związek z poziomem zadowolenia i ogólnym poczuciem szczęścia.

Objawy depresji starczej obserwowane są już niemal u co trzeciego seniora.

Przeczytaj: Bezpłatne leki dla seniorów

starcy
fot. Chris Loupos

Przygnębieni starsi ludzie, często borykający się z trudną sytuacją po stracie życiowego partnera lub opuszczeniem przez najbliższe osoby dużo szybciej zapadają na wiele rodzajów dolegliwości, które imają się ich nie tylko ze względu na wiek, ale i... ponury nastrój.

Śmiech i radość działa jak naturalny antybiotyk wspomagając nasz system immunologiczny w walce ze szkodliwymi czynnikami chorobotwórczymi.

Chris Loupos stworzył serię zdjęć pt. "Young at Hearts", które przedstawiają osoby starsze zachowujące się zupełnie inaczej, niż nakazują stereotypy dotyczące ludzi w ich wieku.

Zamiast poważnych min seniorzy są roześmiani i beztroscy jak w dzieci. Zobaczcie niezwykłe fotografie w naszej galerii!

Twain

Pierwsza dama polskiej satyry - Magdalena Samozwaniec - mawiała z kolei z przekąsem:

Starość ma te same apetyty co młodość, 

tylko nie te same zęby...

Z całą pewnością nie można pozwolić, by starość dała nam w kość. Bierzmy przykład z Danuty Szaflarskiej, która w 2016 roku skończyła 101 lat!

Pamiętacie kultową kwestię z filmu Pora Umierać?

Niech się starość pocałuje w... - można by sparafrazować słowa aktorki.

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π