Nie będzie programu badania seniorów. Kuriozalna opinia rządu

27.09.2019
Aktualizacja: 28.09.2019 10:05
Nie będzie programu badania seniorów. Kuriozalna opinia rządu

Miały być darmowe badania profilaktyczne dla seniorów – tak obiecywały władze z Warszawy. Niestety, mimo obietnic, projekt nie zostanie zrealizowany. Tłumaczenie Ministerstwa Zdrowia brzmi jak absurd. 

Program dla seniorów wycofany 

Dzięki bezpłatnym profilaktycznym badaniom osoby w wieku 70 i 80 lat mogłyby dowiedzieć się o stanie swojego zdrowia, by wcześniej zapobiec np. groźnej chorobie. Badań profilaktycznych jednak nie będzie, bo projekt nie uzyskał akceptacji Ministerstwa Zdrowia i podległej mu Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

Agencja opiniująca zarzuca Warszawie złe dobranie grupy docelowej, ponieważ włączono do niej grupę bezobjawową, co może skutkować „nadwykrywalnością poszczególnych jednostek chorobowych”. Innymi słowy, nie ma co się badać, bo jeszcze badania mogą coś wykryć. To z kolei ma się przyczyniać do „pogłębienia trudności w dostępie do świadczeń NFZ”.

Pieniądze są nasze, my pieniądze na to przewidzieliśmy. Tylko rząd się boi, że jeżeli się ludzie przebadają, to później będą chodzić do lekarza, co jest absurdalne, bo chodzi właśnie o to, żeby doprowadzić do sytuacji, w której profilaktyka będzie mogła być szybciej wykonana. Wszyscy specjaliści wiedzą, że to pomaga, jeżeli chodzi o obciążenie systemu zdrowia, bo to pomaga w szybkim wykrywaniu chorób i w rzetelnym podejściu do zdrowia. Rząd ma tutaj bardzo dziwne stanowisko, którego ja nie rozumiem – komentował Rafał Trzaskowski. 

Źródło: Warszawa w Pigułce