Chcesz mieć końskie zdrowie? Resort zdrowia zachęca do profilaktyki

Monika Piorun
30.11.2017 15:32
Chcesz mieć końskie zdrowie? Resort zdrowia zachęca do profilaktyki
fot. Kampania "Profilaktyka, człowieku!"

Możesz być zdrów jak ryba, albo mieć końskie zdrowie, jeśli tylko odpowiednio zadbasz o swój organizm. Co jest najważniejsze? - Profilaktyka, człowieku! - mówi... koń - rezolutny bohater najnowszej kampanii edukacyjnej Ministerstwa Zdrowia.

Koń, który mówi

Po ostatniej kampanii resortu zdrowia z królikami, o których pisały niemal wszystkie najważniejsze media na świecie, przyszedł czas na... konia! Ministerstwo tym razem skierowało się z ważnym przesłaniem do osób młodych, nie zawsze zdających sobie sprawę z tego, że nawet w ich wieku dbanie o zdrowie ma ogromne znaczenie.

- Każdy chce mieć końskie zdrowie. Ty też - przekonuje z przekąsem bohater serii filmików, który ma pełnić rolę przewodnika (lub jak woleliby młodzi -trenera personalnego), zachęcającego nas do regularnych badań profilaktycznych oraz zdrowego stylu życia, wolnego od używek i szkodliwych nawyków.

Palenie tytoniu, niska aktywność fizyczna, nadmierny stres czy złe odżywianie to prosta droga do wielu chorób układu krążenia oraz układu oddechowego - nawet wśród młodych ludzi - przekonują partnerzy kampanii "Profilaktyka, człowieku!": Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Towarzystwo Internistów Polskich.

Zobacz także

Profilaktyka, człowieku!

Choć o zdrowym stylu życia mówi się dużo, młodzi Polacy wciąż zbyt małą wagę przywiązują do profilaktyki, a w gabinecie lekarza pojawiają się dopiero wtedy, gdy dopadnie ich już choroba. W wielu przypadkach wiąże się to z długoletnim leczeniem, bo choroba poczyniła już w organizmie nieodwracalne zmiany. Dzięki wczesnemu działaniu i rutynowym badaniom profilaktycznym, można temu zapobiec.

Wiele młodych osób nie zdaje sobie sprawy, że ich organizm może być narażony na poważne problemy kardiologiczne czy przewlekłe choroby płuc. Szukać nie trzeba daleko. Jednym z czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jest m.in. podwyższone ciśnienie tętnicze. Niestety młody wiek wcale przed nim nie chroni, dlatego, by móc kontrolować prawidłowy poziom ciśnienia krwi, niezbędny jest jego regularny pomiar.

Niekontrolowane, a tym samym nieleczone nadciśnienie, może być powodem wielu powikłań:

 • miażdżycy,
 • choroby wieńcowej,
 • zawału serca czy
 • udaru mózgu.

Podobnie jest z cukrzycą typu II, będącą efektem m.in. problemów z nadwagą czy otyłością, która może jednocześnie prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych, a w efekcie zwiększać ryzyko chorób układu krążenia.

- To był Ambroży. Lubił fast-foody, miał siedzącą pracę, sport lubił... ale tylko oglądać w telewizji. Fajny był z niego gość, ale teraz jak widzisz pracuje na stojąco, bo pikawa mu siadła. Nie bądź jak Ambroży. Bądź jak ja i miej końskie zdrowie. zadbaj o siebie, bo lepiej żyć, niż nie żyć - opowiada rezolutnie bohater kampanii, wskazując na... kościotrupa, który ma być przykładem tego, jak można skończyć nie dbając o zdrowie.

Palisz, nie uprawiasz sportu i cały czas siedzisz na krześle? Weź się za siebie!

Jaka jest recepta na zdrowie? Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że dla młodych ludzi najważniejsze są:

 • okresowe konsultacje z lekarzem rodzinnym, który zdecyduje o koniecznych badaniach, 
  tj. kontrola poziomu cholesterolu, cukru czy regularne mierzenie ciśnienia krwi,
 • urozmaicona dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz unikanie wysokotłuszczowych produktów,
 • aktywność fizyczna – regularny ruch, choćby codzienny spacer czy wchodzenie po schodach, zamiast przemieszczania się windą,
 • rezygnacja ze szkodliwych używek tj: papierosy, alkohol, substancje psychoaktywne,
 • ograniczenie długotrwałego stresu.

Prowadzisz bierny tryb życia i nie dbasz o zdrowie? Szkodzisz sobie tak bardzo, że... nawet koń by się uśmiał!

 

Zagłosuj

Która kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia bardziej przypadła Ci do gustu?

Liczba głosów:

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-11-30 o 12.13.15

________

zdrowie.radiozet.pl/π