Zamknij

Prof. Zembala o najdłużej żyjącym pacjencie z przeszczepionym sercem

Monika Piorun
20.09.2017 11:11
Prof. Zembala o najdłużej żyjącym pacjencie z przeszczepionym sercem
fot. East News

Zmarły w poniedziałek 91-letni Tadeusz Żytkiewicz był najdłużej żyjącym pacjentem z sercem przeszczepionym przez prof. Religę - wcale nie był jednak, jak długo uważano, pacjentem ze słynnego zdjęcia opublikowanego w 1988 roku w "National Geographic" - wyjaśnia były minister zdrowia, prof. Marian Zembala.

Na słynnym zdjęciu opublikowanym prawie 30 lat temu przez "National Geographic" oprócz zmęczonego wielogodzinną operacją prof. Religi wcale nie widnieje zmarły niedawno Tadeusz Żyrtkiewicz - najdłużej żyjący pacjent z przeszczepionym sercem. Tak twierdzi prof. Marian Zembala - uczestnik pierwszych transplantacji, wychowanek i bliski współpracownik prof. Religi a także dyrektor Ślaskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jego zdaniem:

Były rzeczywiście swego czasu pewne kontrowersje co do tego, kto jest na tym zdjęciu. Dlatego wraz z zespołem przeanalizowaliśmy to zdjęcie, plan operacyjny i mogę jednoznacznie powiedzieć, że to nie pan Żytkiewicz jest na fotografii. Widoczny na niej pacjent nie żyje. Pan Żytkiewicz był operowany w sali obok dwie godziny później.

Pacjent ze słynnego zdjęcia z prof. Religą zmarł zaraz po operacji

PrzeczytajZmarł najdłużej żyjący pacjent po przeszczepie serca

Wykonane przez Jima Stanfielda zdjęcie, o którym mowa, ukazało się w "National Geographic" w styczniu 1988 r. - uznano je za zdjęcie roku 1987 w tym wydawnictwie. Na fotografii jest wyczerpany prof. Religa przy stole operacyjnym, na którym leży pacjent. Dziś wiadomo, że to osoba, która zmarła krótko po operacji - poinformował Zembala. W tle zdjęcia widać jednego z członków zespołu medycznego, śpiącego w kącie sali ze zmęczenia.

Zrzut ekranu 2017-09-20 o 11.06.36 1
fot.

Fotografia wykonana przez Jima Stanfielda została uznana za jedno ze 100 najważniejszych zdjęć w historii przez "National Geographic".

Zmarły w poniedziałek w wieku 91 lat Tadeusz Żytkiewicz był pacjentem najdłużej żyjącym z sercem przeszczepionym przez prof. Religę. Przeszczep odbył się 5 sierpnia 1987. Było to 19. przeszczepienie serca wykonane przez twórcę nowoczesnej polskiej kardiochirurgii.

Przeszczepione serce i nerka szansą na nowe życie

Tadeusz Żytkiewicz trafił do profesora Religi po dwóch zawałach. Jak sam mówił, wydawało się, że w wieku 61 lat ma niewielkie szanse na udany przeszczep - jednak się udało. 13 lat po transplantacji serca przeszczepiono mu także nerkę.

W 2009 r. na pogrzebie prof. Religi, Żytkiewicz wspominał, że profesor "dał mu drugie życie":

Ja byłem skazany na odejście, a on mi uratował życie; miałem ogromne zaufanie do niego, bo po 1987 r. byli już ludzie po przeszczepie, chodzili i żyli. (...) Ufałem mu bezgranicznie, pchałem się wtedy do niego, (...) choć jeszcze w tamtym czasie operacja była ryzykowna.

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π