Zamknij

Prof. Parczewski: ciężki przebieg COVID-19 u coraz młodszych osób

20.08.2021
Aktualizacja: 20.08.2021 11:25
Hospitalizacja z powodu COVID-19
fot. AP/Associated Press/East News

Potwierdza się skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19. Do szpitali z ciężkim przebiegiem tej choroby trafiają głównie osoby niezaszczepione i stosunkowo młode – zdradza prof. Miłosz Parczewski.

Coraz częściej ciężki przebieg COVID-19 odnotowuje się u osób stosunkowo młodych, czterdziestokilkulatków – powiedział prof. Miłosz Parczewski, specjalista ds. chorób zakaźnych, i dodał:  – Populacja osób chorujących obniżyła swój wiek. Widzimy też, że zaczynają się pojawiać "zwiastuny", które pojawiały się także przed poprzednią falą. To mikroogniska zakażeń, czyli niepowiązane epidemiologicznie zachorowania kilku osób z jednego ogniska, najczęściej to zachorowania rodzinne lub w okolicach rodziny.

Zdaniem eksperta świadczy to o tym, że sprawdzają się przewidywania lekarzy dotyczące wzrostu liczby zakażeń z końcem lata, czyli na przełomie sierpnia i września.

Prof. Parczewski zwraca też uwagę na fakt, że większość osób hospitalizowanych, z ciężkim lub średniociężkim przebiegiem choroby to osoby niezaszczepione. Do szpitali trafiają głównie osoby z covidowym zapaleniem płuc oraz niewydolnością oddechową. Natomiast łagodne przypadki są leczone przez lekarzy rodzinnych. Przebieg COVID-19 nie różni się znacząco od infekcji, które rozwijały się u chorych w poprzednich falach pandemii. Obecnie mniej osób zgłasza też zaburzenia słuchu, mniej osób traci węch. To, co się zmieniło, to wiek osób hospitalizowanych.

– Mamy przypadki ciężkiego przebiegu COVID-19, ciężkiego zapalenia płuc, często u osób stosunkowo młodych, czterdziestokilkulatków – zdradza ekspert i dodaje, że wśród osób trafiających do szpitala raczej nie ma osób zaszczepionych. Jeśli już, to były to pojedyncze przypadki i u nich choroba miała łagodny przebieg. Po konsultacji lekarskiej były odsyłane one do domu.

Zdaniem prof. Parczewskiego to potwierdza skuteczność szczepionek.  

– Najważniejszym pozostaje fakt, że szczepienia w większości przypadków absolutnie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi. Nie odnotowaliśmy do tej pory zgonów osób zaszczepionych przeciw COVID -19 – powiedział ekspert i dodał, że pojedyncze przypadki zachorowań po szczepieniu należy rozpatrywać w kontekście ok. 80-85-procentowej skuteczności szczepień wobec wariantu Delta.

Źródło: PAP Elżbieta Bielecka