Prof. Horban: nasz system ochrony zdrowia wytrzyma do 30 tysięcy zakażeń

27.10.2020 09:38
ANDRZEJ HORBAN fot. Piotr Molecki/East News
fot. Piotr Molecki/East News

Profesor Andrzej Horban powiedział, że polski system ochrony zdrowia jest policzony, by ''obsłużyć'' od kilkunastu tysięcy do maksymalnie do 30 tys. zakażonych koronawirusem dziennie. To granica, po której przekroczeniu chorzy mogą nie otrzymać już odpowiedniej pomocy medycznej. 

Główny doradca premiera ds. epidemii COVID-19 prof. Andrzej Horban powiedział, że ''system ochrony zdrowia jest policzony na kilkanaście do 30 tys. chorych, którzy otrzymają pomoc medyczną zgodnie z zasadami sztuki medycznej. Wszyscy chcemy uniknąć pełnego lockdownu''.

Koronawirus w Polsce: służba zdrowia wytrzyma do 30 tys. zakażeń dziennie

Prof. Horban powiedział w Polsat News, że ma nadzieję, iż podjęte przez system opieki medycznej i administrację środki, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii, zadziałają.

Zdaniem głównego doradcy premiera ds. epidemii polski system ochrony zdrowia policzony jest na kilkanaście tys. do 30 tys. chorych - tylu pacjentom z koronawirusem SARS-CoV-2 są w stanie pomóc szpitale, medycy.

Zdaniem profesora ważne jest, że po weekendzie nie odnotowano liczby zakażeń w granicach 15-20 tys. "Widać światełko w tunelu, ale nie cieszmy się jeszcze za bardzo - wszystko zależy od nas i naszego zachowania" - dodał.

Profesor dodał, że jego zdaniem wzrost zachorowań, z którym aktualnie się mierzymy, jest związany z powrotem studentów do szkół po wakacjach. "Przeciętnie rodzic studenta ma 50-60 lat, a to grupa, która jest widoczna dziś w szpitalach" - stwierdził.

Według Horbana pełen lockdown to sytuacja, której wszyscy chcieliby uniknąć.

"Apeluję do wszystkich, aby stosowali tzw. niefarmakologiczne środki interwencji: dystans, maseczka" - powiedział profesor.

Źródło: PAP