Zamknij

Prof. Gut: wysoka liczba zgonów to efekt zbyt późnego zgłaszania się do lekarza

08.01.2021
Aktualizacja: 08.01.2021 14:15

Zbyt wysoka liczba zgonów w Polsce jest efektem zbyt późnego zgłaszania się chorych do lekarza – uważa prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. I dodaje: – Chorzy późno się zgłaszają i leczenie zaczyna się już na etapie zaawansowanego COVIDU, co z kolei źle rokuje pacjentom.

Chorzy na COVID-19 zgłaszają się zbyt późno
fot. EAST NEWS

Do tej pory w Polsce zmarło z powodu COVID-19 ponad 30,5 tys. osób. Stale rośnie też liczba osób, u których zdiagnozowano koronawirusa SARS-CoV-2 (1 mln 360 tys. osób - stan na 8.01.2020). Przy czym są to liczby mocno niedoszacowane, bo wiele osób mimo objawów COVID-19 nie chce zrobić testów na koronawirusa.

Zdaniem eksperta pełniejszy obraz pandemii koronawirusa w Polsce po okresie świąteczno-noworocznym będziemy mieć dopiero pod koniec przyszłego tygodnia, bo w mijającym tygodniu było Święto Trzech Króli i mogą być pewne opóźnienia w zgłaszaniu się ludzi do lekarzy.

Ale już teraz – jego zdaniem – wyniki podawane przez resort zdrowia pokazują, że w tym czasie była większa mobilność społeczeństwa. Dopytywany, czy to jest poświąteczne maksimum, odpowiedział: – To nie jest małe liczby (...) Na pewno żeśmy zaszaleli, bo spadku nie ma.

Ekspert odniósł się do również do kwestii szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce. Do tej pory zaszczepiono 188 956 osób, a dostarczono do Polski 697 320 dawek szczepionki firmy Pfizer – tak przynajmniej wynika z informacji resortu zdrowia. Dlaczego tak mało osób zostało zaszczepionych?

– Tu nas limituje właściwie dostawa szczepionki, a nie wydolność punktów szczepień – wyjaśnia ekspert i dodaje, że im szybciej osiągniemy zaszczepienie na poziomie mniej więcej 10 mln, tym lepiej. Wtedy będzie widoczne oddziaływanie szczepionki w społeczeństwie."

Źródło: PAP