Prof. Gut: ruchy antycovidowe powoli ulegają samoeliminacji

14.10.2020 13:28
Jan Bielecki/East News
fot. Jan Bielecki/East News

Ruchy antycovidowe ulegają samoeliminacji, a sami antycovidowcy są jak laureaci nagrody Darwina - prof. Włodziemierz Gut w ostrych słowach wypowiada się na temat osób negujących istnienie koronawirusa i zachęcających do nieprzestrzegania obostrzeń.

Profesor Włodzimierz Gut specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii powiedział w rozmowie z PAP, że to, jak będzie dalej wyglądał rozwój epidemii, zależy od zachowań ludzi.

Zdaniem specjalisty wysoka liczba zgonów to efekt wzrostu zachorowań sprzed dwóch tygodni.

- Jedynym środkiem przemowy jest sam COVID, ponieważ ten, kto się zabezpieczy, ma mniejsze szanse (na zakażenie), a kto nie – ten ma większe – przypomniał prof. Gut.

Pytany o wydolność systemu ochrony zdrowia, zwrócił uwagę, że wzrostu zachorowań na COVID-19 można spodziewać się również wśród pracowników medycznych.

- I to niekoniecznie będą zakażenia pochodzące ze szpitala, bo tam oni mają doświadczenie i uważają. Tam szanse (na zakażenie - red.) są znacznie mniejsze. Ale w środowisku w tej chwili mamy sytuację, że już jest powyżej jednego zakażonego obywatela na tysiąc mieszkańców, a to jest przeciętna liczba (osób), którą człowiek spotyka w ciągu dnia – powiedział.

W środę 14 października zanotowano w Polsce rekordową ilość nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - potwierdzono 6526 nowych przypadków, zmarło 116 zakażonych wirusem osób.

Antycovidowcy jak laureaci nagrody Darwina? Ostre słowa specjalisty

Prof. Włodzimierz Gut pytany o rolę tzw. ruchów antycovidowych (negujących istnienie pandemii i wzywających do nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa) ocenił, że one "powoli ulegają samoeliminacji". Ich zwolenników porównał do laureatów Nagrody Darwina – antynagrody przyznawanej za wyjątkową głupotę, której efektem była śmierć kandydata.

- Problem generalny polega na tym, że Darwin Awards jest za samoeliminację, a tutaj przy okazji jest pociągnięcie innych – dodał prof. Gut.

Źródło: PAP