Zamknij

Prof. Horban o scenariuszu brytyjskim: "To byłaby katastrofa"

15.01.2021 09:41
Prof. Andrzej Horban w Radiu ZET
fot. Radio ZET

- Jesteśmy w takim okresie, że albo to wahadło liczby zakażeń pójdzie w dół, albo wystartujemy w górę - przyznał prof. Andrzej Horban w porannej audycji "Gość Radia ZET".

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem, był gościem Beaty Lubeckiej w porannej audycji Radia ZET. Ekspert nakreślił możliwe scenariusze walki z pandemią w najbliższych miesiącach.

Czy do Polski dotrze wariant brytyjski koronawirusa?

- Pierwszym etapem jest znaczne zmniejszenie liczby zgonów. Szczepimy 20-30 proc. społeczeństwa, do 60-latków, żeby zmniejszyć śmiertelność - mówił prof. Andrzej Horban w Radiu ZET. "Potem szczepimy kolejne grupy, tak żeby 60-70 proc. osób miało odporność lub przeszło zakażenie" - tłumaczył ekspert.

Prof. Horban powiedział, że "dopływamy do brzegu", ale trudno mówić o jakiejś konkretnej dacie powrotu do normalności. "Relatywnie ładnie nam spada. Jesteśmy w takim okresie, że albo to wahadło liczby zakażeń pójdzie w dół, liczba zakażeń się zmniejszać lub utrzymywać mniej więcej na tym samym poziomie, albo wystartujemy w górę" - wyjaśnił.

Ekspert przyznał, że istnieje obawa przed "scenariuszem brytyjskim", czyli nowym wariantem wirusa, który może spowodować "powtórkę z rozrywki" - wzrost liczby zachorowań do 20-30-40 tys. na dobę. "To byłaby katastrofa" - zaznaczył prof. Horban.

- W Wielkiej Brytanii jest to 60 tys. zachorowań dziennie. Ścigają się z czasem. Szczepią wszystkim, czym mogą, jedną dawką. Trwają badania czy jest to skuteczne - powiedział prof. Horban.