OIL w Warszawie wzywa MZ i GIS do zajęcia stanowiska w sprawie szczepień

07.07.2020 12:41
Piotr Molecki/East News
fot. Piotr Molecki/East News

"Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków" - podkreśla Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

"Na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ,,debaty”, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę" - czytamy na stronie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Chodzi o słowa wypowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę 6 lipca 2020 r., w trakcie telewizyjnej debaty wyborczej w Końskich:

- Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie - ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić, i uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - powiedział prezydent.

Dowiedz się więcejAndrzej Duda: "Na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić" 

Przedstawiciele OIL zwracają się do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta o pilną reakcję i zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Źródło: OIL