Zamknij

Rząd ogłosił dalsze plany walki z COVID-19. Czy są nowe obostrzenia?

21.11.2020 10:25
Premier Mateusz Morawiecki
fot. Premier Mateusz Morawiecki/ Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/ EAST NEWS

"100 dni solidarności w walce z COVID-19" to najnowszy plan rządu na czas pandemii. Jakie są jego najważniejsze cele? 

– Choć od kilku dni mamy spadek liczby zarażeń, to wciąż mamy wzrost ofiar śmiertelnych. Każda taka tragedia nas zasmuca – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej i dodał: – Wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych. Dzisiaj musimy wszyscy od siebie wymagać o wiele więcej, bo koronawirusa jest siłą natury, której nie da się pokonać. Przynajmniej teraz. Uzbrójmy się w pokorę. Pamiętajmy o zaleceniach sanitarnych. 

Premier ogłosił program "100 dni solidarności w walce z COVID-19". Sto dni – bo jak wyjaśnił premier Morawiecki – za tyle mniej więcej będą dostępne  szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jego najważniejsze  ustalenia:

Od przyszłej soboty, czyli od 28 listopada 2020 r., placówki handlowe i usługowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym, ale nadal zamknięte zostaną restauracje, siłownie, kluby fitness, kina, teatry, placówki kulturalne. Sanepid będzie kontrolował, czy rzeczywiście w tych miejscach są przestrzegane restrykcje. 

Będą dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia 2020 r.

Szkoły będą prowadziły naukę zdalną do 23-24 grudnia 2020 r., a ferie będą w całej Polsce w dniach 4-17 stycznia 2021 r. Chodzi o to, aby ograniczyć mobilność, by wszyscy siedzieli w domach, a nie wyjeżdżali za granicę. Rząd jest przekonany, że od 18 stycznia będą już dostępne szczepionki i zacznie się szczepienie najbardziej narażonych grup.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował również, by święta Bożego Narodzenia spędzić w gronie tzw. małych rodzin, czyli osób, z którymi mieszkamy, abyśmy nie przemieszczali się pomiędzy miastami.

– Spędźmy święta w gronie osób, z którymi mieszkamy – poprosił i dodał: – Chcemy uratować, jak najwięcej istnień ludzkich.