Masz 100 lat? Dostaniesz co miesiąc 3 408,62 zł brutto od ZUS!

Monika Piorun
16.08.2016 10:14
Masz 100 lat? Dostaniesz co miesiąc 3 408,62 zł brutto od ZUS!
fot. Premia ZUS dla stulatków w Polsce

Jeśli udało Ci się szczęśliwie doczekać setnych urodzin, to wraz z bukietem kwiatów i listem gratulacyjnym otrzymasz dożywotnią comiesięczną premię. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Honorowe świadczenie należy się każdemu stulatkowi, bez względu na jego status materialny.

Polskie społeczeństwo się starzeje. W tej chwili w naszym kraju żyje ponad 2,3 tys. stulatków. Od 2009 roku liczba premii wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwiększyła się niemal dwukrotnie.

Prognozy przewidują, że do 2035 roku trzeba będzie przeznaczyć na ten sam cel aż 626,5 mln zł, które trafią do 9,7 tys. ludzi starszych. To aż 8 razy więcej niż w 2013 roku, kiedy z tego tytułu 1,4 tys. osobom wypłacono 76,5 mln zł. 

Od marca 2016 premia dla każdej osoby, która ukończyła setny rok życia wynosi 3 408,62 zł brutto. Kwota ta nie podlega rewaloryzacji i jest wypłacana do końca życia. Pobierany jest od niej podatek dochodowy, ale bez względu na to, czy podlegamy pod ZUS czy KRUS, jego wysokość jest równa dla wszystkich.

Dodatkową gratyfikację finansową dla polskich stulatków może wypłacać ZUS, KRUS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Zostało to uregulowane w ustawie z 2006 roku. Wartość świadczenia ustalana jest każdego roku na nowo. Po raz pierwszy zaczęto je wypłacać w latach 70.

Nawet jeśli nie przepracowaliśmy w swoim życiu ani jednego dnia - co często się zdarza w przypadku kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i nigdy nie były aktywne zawodowo - mamy prawo do otrzymywania dodatkowej wypłaty od państwa, po przekroczeniu setnych urodzin.

Jeśli nie znajdujemy się w wykazie instytucji wypłacających honorowe świadczenia, powinniśmy złożyć wniosek z dokumentem potwierdzającym naszą datę urodzenia.

Od 1. września 2016 sporo zmian czeka także osoby, które ukończyły 75. rok życia. Będą mogły korzystać z darmowych leków wypisywanych na receptę przez lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

PrzeczytajLista bezpłatnych leków dla seniorów

Nasze społeczeństwo się starzeje. Co dalej?

PrzeczytajStarość - nie radość. Te zdjęcia udowadniają, że może być inaczej

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π