Instytut Matki i Dziecka szuka dzieci urodzonych w latach 1998-1999

02.09.2020 14:01
Wcześniak w inkubatorze
fot. Shutterstock

"Prematuritas poszukiwani" - pisze Instytut Matki i Dziecka. Chodzi o dzieci urodzone w latach 1998-1999. Powód jest ważny.

Instytut Matki i Dziecka poszukuje wcześniaków urodzonych na terenie Warszawy (nie tylko w IMiD) w latach 1998-1999. Chodzi o dzieci, które brały udział udział w badaniu "Prematuritas" w wieku 2 i 6 lat. 

"Niestety wiele z adresów i kontaktów jest już nieaktualna, udało nam się dotrzeć do 1/3 badanych sprzed dwóch dekad, jednak nie poddajemy się" - czytamy na Facebooku.

Profesor Magdalena Rutkowska kontynuuje badanie "Prematuritas" dotyczące stanu zdrowia dzieci przedwcześnie urodzonych. "Kontynuacja badań prof. Rutkowskiej jest kluczowa do poprawy wiedzy, a co za nią idzie - opieki nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi" - pisze IMiD.

Jeśli jesteś jedną z osób urodzonych w 1998/1999 roku na terenie Warszawy jako wcześniak lub jego rodzicem i brałeś udział w badaniu "Prematuritas", zgłoś się na pr@imid.med.pl.

Wcześniak to dziecko urodzone pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Problemy medyczne i rokowania co do przyszłego rozwoju dziecka różnią się w zależności od tego, jak wcześnie nastąpił poród. Jak podkreślają eksperci, nie chodzi jedynie o niską masę urodzeniową dziecka, ale o niedojrzałość poszczególnych układów w ciele.

Wcześniaki - najczęstsze powikłania:

  • Zespół Zaburzeń Oddychania (ang. respiratory distress syndrome, RDS);
  • hipotensja, związana z niedojrzałością serca;
  • niedokrwistość;
  • refluks;
  • przetrwały przewód tętniczy;
  • retinopatia wcześniacza.

Źródło: FB IMiD