Pranie dżinsów szkodzi środowisku. Jak to możliwe?

10.09.2020 17:22
Pranie dżinsów
fot. Shutterstock

Dbasz o środowisko? Zrezygnuj z prania dżinsów, a przynajmniej ogranicz tę czynność. Naukowcy odnaleźli cząsteczki włókien pochodzących z dżinsów nawet na odległej Arktyce. Sprawdź, jak to możliwe.

Kanadyjscy naukowcy obliczyli, piorąc dżinsy w laboratoryjnych pralkach, że podczas jednego prania tylko jednej pary dżinsów odrywa się z nich ok. 56 tysięcy mikrocząsteczek włókien o długości nieprzekraczającej pięciu milimetrów. Najgorzej w testach wypadły nowe dżinsy, bo uwalniało się z nich najwięcej mikrocząsteczek.

Według obliczeń badaczy oczyszczalnie ścieków zatrzymują od 83 do 99 proc. mikrocząsteczek włókien, a pozostała ilość trafia do wody.

Badanie zostało opublikowane na łamach ''Environmental Science and Technology Letters''.

Dżinsy w Arktyce

Podczas badania osadów w jeziorach Kanady i wodach przybrzeżnych w Arktyce okazało się, że od 21 do 51 proc. wszystkich znalezionych tam mikrocząsteczek włókien to bawełna, z czego 40-57 proc. to pozostałości po praniu dżinsów.

- Konkludujemy, że dżinsy w kolorze indygo, najpopularniejszy ubiór świata, są wskaźnikiem szeroko rozpowszechnionych zanieczyszczeń ludzkiego pochodzenia i mają znaczący udział w nagromadzeniu mikrowłókien w środowisku, od regionów o umiarkowanym klimacie do Arktyki - napisano w artykule.

Naukowcy podkreślają, że wpływ tego typu zanieczyszczeń na faunę i florę nie został jeszcze zbadany, ale zachęcają, by iść za radą producentów i nie prać dżinsów zbyt często.

Źródło: PAP