Zamknij

Praca umysłowa jest równie męcząca jak praca fizyczna. Znaleziono dowód!

19.08.2022
Aktualizacja: 19.08.2022 14:30

Wiele osób lekceważy pracę umysłową, myśląc, że nie jest ona tak wyczerpująca jak praca fizyczna. To błąd. Naukowcy znaleźli na to dowód.

Zmęczenie umysłowe
fot. Shutterstock

Praca umysłowa bywa równie męcząca jak fizyczna – naukowcy wreszcie to potwierdzili. Badacze z paryskiego Szpitala Uniwersyteckiego Salpêtrière (Francja) przeprowadzili ciekawe doświadczenie, które udowodniło, że w czasie wzmożonego, wielogodzinnego myślenia w korze przedczołowej (to rejon płata czołowego, leżący najbardziej z przodu i obejmujący okolicę oczodołową kory mózgu) gromadzą się potencjalnie toksyczne substancje, takie jak glutaminian. Zmęczenie psychiczne, które odczuwamy, jest – zdaniem naukowców – sygnałem, że należy pracę umysłową przerwać i dać mózgowi odpocząć.

Dlaczego mózg się męczy?

– Wpływowe teorie sugerowały, że zmęczenie jest rodzajem iluzji gotowanej przez mózg, aby zmusić nas do przerwania czegokolwiek, co robimy i zwrócenia się do bardziej satysfakcjonującego działania. Ale nasze odkrycia pokazują, że praca poznawcza powoduje prawdziwą zmianę funkcjonalną – akumulację substancji szkodliwych, więc zmęczenie rzeczywiście jest sygnałem, który każe nam przerwać pracę, ale w innym celu: aby zachować integralność funkcjonowania mózgu – tłumaczy Mathias Pessiglione ze Szpitala Uniwersyteckiego Salpêtrière, główny autor badania, i dodaje, że nasz mózg potrzebuje czasu, by usunąć wspomniane szkodliwe substancje, które powstają w wyniku nadmiernej aktywności neuronalnej.

Widać to było w badaniu rezonansem magnetycznym. W przeprowadzonym przez francuskich badaczy eksperymencie monitorowano mózgi dwóch grup osób:

  • tych, którzy musieli intensywnie myśleć (pracownicy umysłowi),
  • tych, którzy wykonywali w trakcie dnia łatwiejsze zadania poznawcze.

W pierwszej grupie, czyli pracowników umysłowych, zaobserwowano typowe objawy zmęczenia, m.in. zmniejszoną rozszerzalność źrenic, a także wyższy poziom glutaminianu w synapsach kory przedczołowej.

Co zrobić, by zregenerować mózg?

Zdaniem badaczy, gdy odczuwamy zmęczenie psychiczne, powinniśmy odpocząć, a nawet przespać się. Istnieją bowiem dowody na to, że glutaminian jest eliminowany z synaps podczas snu.

To ważne odkrycie, które zdaniem naukowców, może być pomocne w wykrywaniu wypalenia zawodowego. Wystarczy zrobić pomiar metabolitów. 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Current Biology.

Źródło: Current Biology/ focus.pl