Zamknij

Pozytywny aspekt pandemii koronawirusa? Naukowcy wskazują tylko jeden

18.02.2021
Aktualizacja: 18.02.2021 15:58
Pozytywny aspekt pandemii koronawirusa
fot. Shutterstock

Zdaniem lekarzy, pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nauczyła nas jednego... z infekcją nie wolno przychodzić do pracy. "Koronawirusowi" udało się to, co nie udawało się dotąd lekarzom: zatrzymał chorych w domach, w łóżkach.

Czy można mówić o pozytywnych aspektach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2? Większość osób uzna, że nie. Jednak lekarze wskazują na jedną rzecz, którą do tej kategorii można zaliczyć. Chodzi o przychodzenie do pracy z objawami infekcji. Przed pandemią było to społecznie akceptowalne, w niektórych firmach wręcz mile widziane (pracownik pokazywał w ten sposób, jak mu zależy na pracy). Obecnie pojawienie się w pracy z objawami choroby (kaszlem, katarem, bólem gardła lub gorączką) jest „społecznie niedopuszczalne”.

– Jest mało prawdopodobne, byśmy wrócili do zachowań, jakie były dopuszczalne przed pandemią koronawirusa. Teraz osoby z objawami choroby zostają w domu, by wyleczyć infekcję – powiedziała prof. Dame Angela McLean, doradca ds. nauki i technologii brytyjskiego rządu. Jej zdaniem pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, uświadomiła ludziom, jakie mogą być konsekwencje ich nieodpowiedzialnego zachowania. Wcześniej – mimo apeli lekarzy – nie stosowali do zaleceń medyków.

Osoby z objawami grypopodobnymi zostaną w domu, by wyleczyć infekcję, bo nie będą miały innej możliwości. Podjęcie pracy z objawami infekcji będzie społecznie nie do przyjęcia. To, czy takie osoby będą pracować zdalnie, czy nie, to już kwestia dogadania się z pracodawcą, ale i oni – zdaniem ekspertki – są elastyczniejsi w tych sprawach.

Źródło: dailymail.co.uk