Ważny apel opolskiego NFZ: pozwól na SOR walczyć o życie

04.11.2019 14:23
Pozwól na SOR walczyć o życie
fot. Shutterstock

Szpitalne oddziały ratunkowe pełnią inne funkcje niż przychodnie i szpitalne izby przyjęć - przypomina NFZ w Opolu, inaugurując akcję "Pozwól na SOR walczyć o życie".

Rok 2019 przejdzie do historii medycyny w Polsce jako rok walki z nieprawidłowościami na SOR. Po serii zaniedbań na Śląsku, rozgorzała dyskusja na temat przyczyn niewydolności szpitalnych oddziałów ratunkowych w Polsce. W odpowiedzi na niepokojące doniesienia medialne powstał poradnik "Jak przeżyć SOR", a losem pacjentów zainteresowała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która wystosowała w tej sprawie pismo do Ministra Zdrowia.

Jak wskazują eksperci, jedną z przyczyn niewydolności systemu jest fakt, że pacjenci zgłaszają się na szpitalne oddziały ratunkowe z dolegliwościami niewymagającymi pilnej konsultacji lekarskiej. Krajowy konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzy Ładny, komentując nowe zasady przyjmowania pacjentów na SOR obowiązujące od lipca 2019, podkreślał, że zgodnie z wynikami rozmaitych kontroli, aż 70 proc. pacjentów SOR mogłoby znaleźć odpowiednią pomoc w trybie ambulatoryjnym.

Wątek ten postanowił rozwinąć opolski NFZ, przygotowując akcję informacyjną: "Pozwól na SOR walczyć o życie". Rzecznik oddziału Barbara Pawlos powiedziała PAP, że we wszystkich placówkach służby zdrowia w regionie zostaną m.in. wywieszone plakaty z informacjami na temat zasad funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych i miejsc, gdzie pacjenci mogą szukać pomocy w nagłych przypadkach.

Eksperci z NFZ w Opolu przypominają, że miejscem pierwszego kontaktu pacjenta z lekarzami są przychodnie POZ, działające w godzinach 8.00-18.00. W pozostałych godzinach pomocy lekarskiej należy szukać w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W razie zagrożenia życia należy zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć, która działa w każdym szpitalu całodobowo przez siedem dni w tygodniu. W ostateczności można udać się na szpitalny oddział ratunkowy, jednak należy pamiętać, że pierwszeństwo na SOR-ach mają pacjenci przywożeni karetkami i śmigłowcem w ramach systemu ratownictwa medycznego.

Źródło: PAP