Lepiej pracuj na stojąco, jeśli musisz być bardziej produktywny

Monika Piorun
06.06.2016 14:46
Lepiej pracuj na stojąco, jeśli musisz być bardziej produktywny
fot. Badania naukowe potwierdzają, że jeśli chcemy wykonywać więcej obowiązków w pracy, powinniśmy zrezygnować z siedzenia na krześle

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że jeśli zależy nam na wykonaniu większej ilości zadań w pracy, powinniśmy zrezygnować z siedzenia na krześle. Praca na stojąco jest rozwiązaniem.

Pozbycie się komfortowego fotela pozwala nam nie tylko aż o 50% podwyższyć naszą efektywność i spalić więcej kalorii, ale także ograniczyć ból krzyża.

Okazuje się również, że (wbrew pozorom) pozycja stojąca pozwala się nam lepiej skupić na wykonywanym zadaniu i być bardziej uważnym.

Po porównaniu efektywności dwóch grup pracowników jednej z firm telemarketingowych naukowcy z Texas A&M Health Science Centre School of Public Health doszli do wniosku, że osoby wykonujące swe obowiązki na stojąco codziennie przez 6 miesięcy, były aż o 46% bardziej produktywne niż pozostała grupa, która w tym samym czasie siedziała na krzesłach.

(Przeczytaj: Prowadzisz siedzący tryb życia? Ryzykujesz przedwczesną śmiercią!)

Jeśli osoby pracujące na stojąco czuły dyskomfort związany z przybraną pozycją, mogły zawsze skorzystać z fotela, ale, jak się okazało, i tak siedzenie na nim zajmowało im statystycznie aż o ponad półtorej godziny mniej niż pozostałym kolegom.

Wyniki telemarketerów pokrywały się z danymi zgromadzonymi wśród studentów. Młodzi ludzie, pracujący przy komputerach na stojąco (na specjalnie podwyższonych biurkach) nie tylko byli bardziej skupieni na wykonywanym zadaniu i popełniali mniej błędów, ale spalali też statystycznie więcej kalorii niż pozostali, którzy wykonywali te same zadania na siedząco.

Zobaczcie, jak samodzielnie skonstruować biurko, przy którym można pracować na stojąco

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Co sądzicie o tym, by zacząć pracować na stojąco, zamiast siedzieć przez cały dzień przy biurku?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π