Zamknij

Mieszkanie blisko tych terenów zwiększa ryzyko raka płuc i mózgu

16.05.2022
Aktualizacja: 16.05.2022 06:05

Mieszkanie blisko płonących lasów zwiększa ryzyko raka płuc i mózgu. Tego ważnego odkrycia dokonali kanadyjscy naukowcy. 

Pożary a rak płuc i guzy mózgu
fot. Shutterstock

Pożary lasów zwiększają ryzyko pojawienia się raka płuc i guzów mózgu – uważają naukowcy z kanadyjskiego McGill University. Na łamach „The Lancet Planetary Health” opublikowali wyniki swoich dwudziestoletnich badań. To pierwsza praca dotycząca tego zagadnienia.

Rak płuc i guzy mózgu częstsze u osób mieszkających niedaleko pogorzelisk

Kanadyjscy badacze przez 20 lat obserwowali ponad 2 miliony Kanadyjczyków. Okazało się, że mieszkanie w pobliżu regionów podatnych na pożary może zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc i guzy mózgu. Osoby żyjące w promieniu 50 km od pożarów w ciągu ostatnich 10 lat o 10 proc. częściej chorowały na guzy mózgu i o 4,9 proc. częściej na raka płuc w porównaniu do osób mieszkających dalej.

– Pożary zdarzają się każdego roku w tych samych miejscach, ale niewiele wiemy o długoterminowych skutkach zdrowotnych tych zdarzeń. Nasze badanie pokazuje, że życie w pobliżu pożarów może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów – powiedział Scott Weichenthhal, profesor nadzwyczajny na Wydziale Epidemiologii, Biostatystyki i Zdrowia Pracy na McGill University, jeden z autorów badania, i dodał, że osoby mieszkające niedaleko płonących lasów mogą być stale narażone na rakotwórcze zanieczyszczenia związane z pożarami.

Zanieczyszczone powietrze, woda i gleba

Zdaniem naukowców na wyższe zachorowanie na nowotwory ma wpływ nie tylko zanieczyszczone powietrze będące konsekwencją pożarów. One zanieczyszczają również środowisko wodne oraz glebę. Okazuje się, że niektóre zanieczyszczenia powracają do normalnego stężenia wkrótce po ustaniu pożaru, jednak inne chemikalia, na przykład metale ciężkie i węglowodory, mogą pozostawać w środowisku przez długi czas.

– Ekspozycja na szkodliwe zanieczyszczenia środowiska może trwać dłużej niż okres aktywnego spalania, poprzez kilka dróg narażenia – tłumaczy prof. Weichenthhal i dodaje, że badania muszą być kontynuowane, by zrozumieć, jaka mieszanka zanieczyszczeń środowiskowych jest uwalniana podczas pożarów. Konieczne jest również opracowanie długoterminowych szacunków zdrowotnych skutków przewlekłego narażenia na pożary.

To konieczne, bo – jak przewidują naukowcy – w przyszłości wraz ze zmieniającym się klimatem pożary lasów staną się bardziej powszechne, dotkliwe i będą trwały dłużej. To globalny problem zdrowotny, który może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory u ludzi.

Źródło: The Lancet Planetary Health/ PAP Paweł Wernicki