Zamknij

Pożar w centrum wirusologii w Rosji. Dlaczego boimy się ospy?

18.09.2019 14:33
ospa
fot. Shutterstock

W Centrum Wirusologii i Biotechnologii „Wektor” na Syberii doszło do pożaru. Emocje budzi zwłaszcza kwestia przechowywanego w laboratorium wirusa ospy. Czy jest się czego obawiać?

W powszechnej świadomości „ospa” funkcjonuje jako uciążliwa, choć niezbyt groźna choroba wieku dziecięcego. Dziwić może fakt, że po pożarze w Centrum Wirusologii i Biotechnologii „Wektor” w Rosji eksperci zaniepokoili się kwestią epidemii. Dlaczego tak boimy się wirusa? Bo to nie ta sama ospa.

Czy ospa wietrzna to ospa prawdziwa?

Ospa wietrzna (z ang. chickenpox) to zakaźna choroba wieku dziecięcego. Ponieważ nie ma jej w obowiązkowym kalendarzu szczepień (a być powinna!), to część rodziców uznaje ją za niegroźną i nie szczepi na nią dzieci. Ci bardziej szaleni posuwają się o krok dalej, organizując tzw. ospa party na wieść o tym, że choroba przebiega łagodniej w dzieciństwie. Tymczasem ospa wietrzna to poważna choroba, której powikłania mogą doprowadzić nawet do śmiertelnie niebezpiecznego wstrząsu septycznego.

Do najczęstszych powikłań ospy wietrznej należą:

  • zapalenie płuc,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • zapalenie kości,
  • stawów i mięśni kończyn,
  • zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia i wsierdzia,
  • ostra martwica nerek.

Jednak pomimo powagi sytuacji ospa wietrzna to wciąż nie to samo co ospa prawdziwa.

Czarna ospa znika z globu

Wirus przechowywany w Centrum Wirusologii i Biotechnologii „Wektor” na Syberii, a także w amerykańskim Centrum Kontroli Chorób w Atlancie, to wirus czarnej ospy, tzw. ospy prawdziwej (z ang. smallpox) – choroby o niezwykle wysokiej śmiertelności, sięgającej nawet 95 proc.

Po wynalezieniu szczepionki na ospę prawdziwą w 1796 r. liczba zachorowań zaczęła systematycznie spadać. Ostatni przypadek zachorowania na ospę prawdziwą na świecie miał miejsce w 1978 roku. Dwa lata później ogłoszono, że wirus został wyeliminowany z globu. Próbki wirusa w postaci nieaktywnej przechowywane są wyłącznie w ściśle strzeżonych laboratoriach jako wzór zachowany na wypadek powrotu choroby.

Czarna ospa to jedyna choroba wirusowa wyeliminowana z globu za pomocą szczepień. Dużą nadzieję pokładano w tym, że niedługo w podobny sposób uda się zwalczyć wirusa polio wywołującego chorobę Heinego-Medina, ale w 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o dwóch przypadkach zachorowań na polio na Ukrainie, ostrzegając, że po 30 latach nieobecności w Europie polio wraca.

Zobacz takżeWysypka: wirus czy alergia? [Galeria]