Pożar w Czarnobylu. Jaka jest sytuacja radiacyjna w Polsce?

14.04.2020 10:53
Pożar w Czarnobylu
fot. Shutterstock

Płoną lasy wokół dawnej elektrowni w Czarnobylu. Pożar pomału dociera do składowisk odpadów promieniotwórczych. Czy ma to wpływ na sytuację radiacyjną w Polsce?

Na Ukrainie, w pobliżu dawnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu, płoną lasy. Walka z rozległym pożarem trwa nieprzerwanie od 4 kwietnia. W poniedziałek 13 kwietnia prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników Jarosław Jemelianenko alarmował, że płomienie dotarły już do Prypeci, co oznacza, że znajdują się zaledwie dwa kilometry od składowisk odpadów promieniotwórczych.

Do kwestii ewentualnego szkodliwego promieniowania w Polsce, w poniedziałek wieczorem, odniósł się zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. "Trwające od 4 kwietnia pożary lasów wokół elektrowni w Czarnobylu nie mają wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce" - czytamy we wpisie.

Państwowa Agencja Atomistyki na swojej stronie internetowej uspokaja, że stale monitoruje sytuację radiacyjną kraju, a Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych PAA jest w ciągłym kontakcie z ukraińskim dozorem jądrowym.

Aktualny stan promieniowania w Polsce na bieżąco śledzić można TUTAJ>>

Źródło: Twitter Grzegorz Świszcz, paa.gov.pl