Powstaje centralna baza wiedzy o COVID-19

26.08.2020 13:07
Baza danych na temat COVID-19
fot. Shutterstock

Międzynarodowa grupa badaczy tworzy centralny rejestr dokumentacji medycznej związanej z COVID-19. Ma to pomóc w lepszym zrozumieniu choroby i opracowaniu skutecznego protokołu leczenia.

Baza wiedzy o COVID-19 już teraz zawiera dane z 96 szpitali z pięciu krajów - informuje "Nature Digital Medicine". Dotychczas historie medyczne pacjentów rozproszone były w archiwach różnych placówek medycznych, a systemy informatyczne - niekompatybilne.

W nowym rejestrze znaleźć można dane z 45 szpitali w USA, 42 z Francji, pięciu we Włoszech, trzech w Niemczech i jednego w Singapurze.

- COVID-19 zaskoczył świat i ujawnił istotne braki w naszej zdolności do korzystania z elektronicznej dokumentacji medycznej - powiedział Issac Kohane, starszy autor badań i przewodniczący wydziału Department of Biomedical Informatics (DBMI) w Intytucie Blavatnika w Harvard Medical School.

- Pokazujemy, że systemy szpitalne mogą się szybko zorganizować, aby współpracować ponad językami i różnymi systemami kodowania - dodał pierwszy autor badania prof. Gabriel Brat z Beth Israel Deaconess Medical Center.

Uczeni zachęcają zespoły medyczne z całego świata do przyłączenia się do projektu i udostępniania danych.

Źródło: PAP