Milion zł za powikłania po szczepieniu dziecka? Rodzice pozywają Skarb Państwa

Monika Piorun
18.06.2018 11:15
Milion zł za powikłania po szczepieniu dziecka? Rodzice pozywają Skarb Państwa
fot. Shutterstock

1 mln zł odszkodowania i wypłata dożywotniej renty w wysokości 2 tys. zł – takie żądania mają rodzice dziecka, u którego z powodu gruźlicy poszczepiennej doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew przeciwko... państwu polskiemu! Szykuje się głośny proces w kontrowersyjnej sprawie.

Gruźlica poszczepienna? 1 mln zł odszkodowania i 2 tys. dożywotniej renty

Rodzice zaszczepionego w pierwszej dobie życia malucha uważają, że skoro zastosowali się do obowiązkowego w Polsce szczepienia, które doprowadziło u ich dziecka do trwałego uszczerbku na zdrowiu, to państwo polskie powinno ponieść wszelkie konsekwencje skutków ubocznych podanego mu preparatu. „Rzeczpospolita” donosi, że zdaniem pełnomocnika pary jest to pierwszy proces przeciwko państwu polskiemu w takiej sprawie.

Mec. Arkadiusza Tetela wyjaśnia, że pozew inspirowany jest orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w 2002 roku (w sprawie Illaria Salvetti przeciwko Włochom) uznał, że państwo stosujące przymus szczepień bez systemu odszkodowawczego narusza konwencję o ochronie praw człowieka. 2017 roku udało się z kolei potwierdzić, że szczepionki mogą być uznane za źródło choroby. Wiele krajów nie precyzuje jednak, od kogo należy się domagać odszkodowania z powodu powikłań poszczepiennych.

Przeczytaj: Trybunał UE orzekł, że szczepionki mogą być uznane za źródło choroby

Pierwszy pozew przeciwko państwu polskiemu w sprawie powikłań po szczepieniu

Zrzut ekranu 2018-06-18 o 11.06.01
fot. Shutterstock

Dotąd w Polsce rodzice, których dzieci chorowały po podaniu szczepionek, pozywali głównie przychodnie, lekarzy, szpitale lub firmy farmaceutyczne. Nigdy jeszcze nikt nie zdecydował się na pozew przeciwko państwu polskiemu. Para, która domaga się odszkodowania jako pierwsza w naszym kraju, zdaniem prawników ma spore szanse na wypłatę przynajmniej części kwoty, o którą walczą. Lekarze dziecka potwierdzili bowiem, że choroba w tym przypadku była bezpośrednim następstwem szczepienia.

Zobacz także

Obowiązkowe szczepionki w pierwszej dobie życia, mimo że stan zdrowia nie zawsze na to pozwala...

Zgodnie z kalendarzem szczepień ogłoszonym przez Główny Inspektorat Sanitarny dziecko pary już w pierwszej dobie życia zostało poddane obowiązkowemu szczepieniu. Zdaniem rodziców na tak wczesnym etapie życia nie da się ustalić, czy noworodek nie ma np. wrodzonego zapalenia płuc, przy którym nie powinno się go szczepić.

Wsparcie finansowe dla rodziców dzieci, u których pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, zapowiadał były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. W ramach specjalnego Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych (NPSO) będzie się można ubiegać maksymalnie o 70 tys. zł rekompensaty z tego powodu.

Przeczytaj: Ministerstwo Zdrowia będzie płacić 70 tys. zł za powikłania poszczepienne

Zagłosuj

Czy popierasz pozew rodziców dziecka, którzy walczą o odszkodowanie z powodu powikłań poszczepiennych

Liczba głosów:

Kontrowersyjny proces wspierają antyszczepionkowcy

Poparcie w batalii sądowej w pierwszym procesie przeciwko państwu polskiemu w sprawie odszkodowania po powikłaniach poszczepiennych wyraziło stowarzyszenie STOP NOP zrzeszające przeciwników obowiązkowych szczepień i rodziców dzieci cierpiących z powodu skutków ubocznych podanych im szczepionek. Pod przygotowywanym przez nich projektem ustawy, która zakłada, że szczepienia miałyby być dobrowolne, a nie obowiązkowe, podpisało się już 22 tys. osób.

Przeczytaj: Przeciwnicy szczepień chcą by były dobrowolne a nie obowiązkowe

Zrzut ekranu 2018-06-18 o 11.08.07

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: "Rzeczpospolita"

____

zdrowie.radiozet.pl/π