Jak posłowie "Ścigają się z cukrzycą"?

Monika Piorun
22.12.2016 15:00
Jak posłowie "Ścigają się z cukrzycą"?
fot. Kampania "Ścigamy się z cukrzycą" Marek Fijałkowski

Ponad 450 posłów, senatorów i pracowników Sejmu RP zmierzyło poziom cukru we krwi w ramach akcji zainicjowanej przez Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy oraz organizatorów kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy Krystyna Wróblewska, poseł Marek Borowski, Jacek Federowicz oraz Arkadiusz Mularczyk dali przykład, w jaki sposób walczyć z rosnącą epidemią cukrzycy w Polsce.

Zobacz także

Oprócz działań edukacyjnych zwiększających świadomość w zakresie rozwoju powikłań cukrzycowych (szczególnie sercowo-naczyniowych), niezbędne są badania profilaktyczne, dlatego tak ważne jest zachęcanie do tego, by dbać o zdrowie.

Dzięki zorganizowanej w budynku Sejmu RP akcji organizatorów kampanii "Ścigamy się z cukrzycą", politycy oraz pracownicy administracyjni mieli okazję sprawdzić, czy nie grozi im cukrzyca. Wcześniej podobne działania były przeprowadzone podczas Tour De Pologne. W przyszłości planowane są kolejne akcje zachęcające różne środowiska do badań profilaktycznych.

W Sejmie tylko 5 proc. polityków ma podwyższony poziom cukru we krwi

Karolina Piątek, wiceprezes Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy wyjaśnia:

Niezwykle cieszymy się z możliwości zorganizowania akcji badania cukru właśnie w Sejmie.

Przebadaliśmy 450 osób, z czego u około 5% badanie wykazało zbyt wysoki poziom cukru.

Pokazuje nam to, że profilaktyka cukrzycy jest niezmiernie ważna.

Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i warto pamiętać o regularnych badaniach! 

Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi zorganizowano w dniu pierwszego oficjalnego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy.

Zobacz także

Wzięli w nim udział m.in. eksperci prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz oraz prof. dr hab. Edward Franek, przedstawiciele czołowych organizacji pacjentów: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Europejska Fundacja Klinika Cukrzycy oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, a także przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, Jakub Banaszek, który zadeklarował współpracę przy dalszych pracach Zespołu.

Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „Ścigamy się z cukrzycą” zainicjowana przez koalicję organizacji działających na rzecz osób z cukrzycą w Polsce, ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę oraz rolę edukacji w kontroli cukrzycy, a także na potrzeby pacjentów i priorytety ochrony zdrowia, w tym dostęp do nowoczesnych terapii.

Organizatorami akcji są:

  • Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej,
  • Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą,
  • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków,
  • Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę,
  • Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą,
  • Fundacja Wstańmy Razem,
  • Aktywna Rehabilitacja oraz
  • Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy. 
Zagłosuj

Czy przynajmniej raz w tym roku udało Ci się zmierzyć poziom cukru we krwi?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π