Poród w czasie epidemii. Tureccy lekarze pokazali łóżko jak z sali tortur

19.06.2020 13:55
Tureccy lekarze zaprezentowali łóżko do porodu z koronawirusem
fot. Shutterstock

Tureccy lekarze wymyślili specjalne łóżko porodowe na czas pandemii. Projekt ledwo ujrzał światło dzienne, a już rozpalił emocje.

Patrząc na plastikowy namiot, rozpostarty nad głową manekina podczas symulacji porodu, nie sposób uniknąć skojarzenia z salą tortur. Poród, sam w sobie trudny i bolesny, z ograniczoną możliwością poruszania, a pewnie i także ograniczonym dostępem do tlenu, może się jawić jako prawdziwy koszmar.

Wynalazek tureckich lekarzy pokazała położna Sylwia Ura-Polak na facebokowym profilu Birth Coach Project. "Amerykański żurnal ginekologiczny AJOG zaakceptował artykuł do preapprovalu. Wśród autorów jest dwóch profesorów(!!!) oraz jeden anestezjolog!" - alarmuje autorka wpisu.

O komentarz poprosiliśmy ekspertów z Fundacji Rodzić po Ludzku:

- Mamy nadzieję, że ten wynalazek, w takiej postaci, jaka widnieje na zdjęciu, pozostanie tylko w fazie projektu. To, co widzimy, pokazuje kobietę jako biernego uczestnika porodu, czemu od lat, jako Fundacja Rodzić po Ludzku, się sprzeciwiamy. Kobieta ma prawo rodzić w wybranej przez siebie, a przede wszystkim fizjologicznej pozycji, czyli takiej, w której kanał rodny skierowany jest do dołu, choć nie jest to wygodne dla personelu medycznego. Bezpieczeństwo medyczne to nie tylko urodzenie dziecka. To także kwestia psychiki kobiety, która za chwilę będzie się tym dzieckiem opiekowała. Sytuacja pandemii nie upoważnia nas do zapominania o fizjologii porodu - podkreśla Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Źródło: Birth Coach Project-Położna Sylwia Ura-Polak, Fundacja Rodzić po Ludzku