Porada pielęgniarska jako nowe świadczenie. Pomysł NFZ wchodzi w życie

09.01.2020
Aktualizacja: 09.01.2020 19:24
Porada pielęgniarska jako nowe świadczenie. Pomysł NFZ wchodzi w życie
fot. Shutterstock

Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 stycznia 2020 roku wycenił poradę pielęgniarską jako nowe świadczenie. Wizyta, na której pielęgniarka np. zdejmie szwy z rany, została wyceniona na 20 zł. Ma to być zachęta dla pielęgniarek do udzielania samodzielnych porad.

Porady pielęgniarskie: na czym będą polegały?

31 grudnia 2019 r. ukazało się zarządzenie prezesa NFZ – obowiązujące od 1 stycznia 2020 r.  Dzięki wprowadzeniu nowego świadczenia pielęgniarki zyskały możliwość udzielania porad w zakresie chirurgii ogólnej, ginekologii i położnictwa, kardiologii i diabetologii. Wizyta, na której pielęgniarka np. zdejmie szwy z rany, została wyceniona na 20 zł,  a 46 zł za usunięcie tkanki martwiczej. Według samorządu za takie pieniądze znajdą się pielęgniarki, które będą chciały samodzielnie udzielać porad. 

Z nowych ustaleń rządu wynika, że pielęgniarka może samodzielnie m.in. założyć opatrunek na ranę, usunąć szwy, oczyścić ranę poprzez wycięcie tkanki martwiczej w poradni chirurgicznej oraz oczyść ranę przez wycięcie tkanki martwiczej w poradni diabetologicznej. 

Resort zdrowia podkreślał, że jest to kolejny krok w kierunku budowania prestiżu zawodu oraz zwiększania samodzielności zawodowej pielęgniarek i położnych. – Wycena zaproponowana przez NFZ jest na tyle atrakcyjna, że myślę, że powinny znaleźć się pielęgniarki, które będą chciały zacząć przyjmować pacjentów w poradni przyszpitalnej, np. chirurgicznej czy diabetologicznej – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. 

– Porada pielęgniarska może się sprawdzić np. w przypadku pacjentów po operacji wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Gdy pacjent zgłosi się do poradni na usunięcie szwów, a będzie się czuł dobrze, zajmie się nim pielęgniarka. Ona zbierze wywiad, zbada go i usunie szwy. Jeśli pacjent będzie potrzebował leków, będzie mogła także wypisać receptę na kontynuację leczenia  – dodaje. 

Prezes wyjaśnia, że idea jest taka, że pieniądze za dodatkowe porady otrzymuje szpital czy przychodnia, ale pielęgniarka też powinna dostać dodatkowe wynagrodzenie za takie wizyty. – Porada pielęgniarska to nowość. Dobrze, że w końcu mamy też wycenę tego nowego świadczenia, ale to jest dopiero początek procesu – podkreśla Małas. – Muszą się do niego przygotować i pielęgniarki, by wziąć na siebie dodatkową odpowiedzialność, i pacjenci, którzy muszą zaakceptować, że nie zawsze w przychodni będzie ich przyjmował lekarz – dodaje.

Źródło: prawo.pl, Puls Medycyny