Zamknij

Ponad milion zakażeń koronawirusem w Polsce. Jak to się zaczęło?

02.12.2020 16:17
Grzegorz Klatka/Reporter Poland/East News
fot. Grzegorz Klatka/Reporter Poland/East News

Koronawirus w Polsce pojawił się najprawdopodobniej w marcu, bo wtedy wykryto pierwszy przypadek SARS-CoV-2. Teraz, po zaledwie kilku miesiącach, liczba potwierdzonych w Polsce przypadków koronawirusa przekroczyła milion i wciąż rośnie. Niestety, rośnie też liczba zgonów z powodu COVID-19.

To wydarzyło się 4 marca 2020 roku. Właśnie wtedy ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej ogłosił pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce.  

Epidemia SARS-CoV-2 w Polsce

Po wykryciu SARS-CoV-2 w Polsce zamknięte zostały szkoły, uczelnie, sklepy (poza spożywczymi i aptekami), a także granice państwa.

Pomimo wdrożenia surowych restrykcji wirus wciąż się rozprzestrzeniał, a zakażonych przybywało. 5 listopada, czyli osiem miesięcy po pacjencie zero, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu największej dobowej liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce - 27 143 zakażenia.

12 marca poinformowano o pierwszym zgonie z powodu COVID-19. Zmarła 57-letnia kobieta, która było pierwszą osobą z Wielkopolski, u której wykryto zakażenie SARS-CoV-2. Stan kobiety od początku był ciężki, miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej.

Liczba zgonów z powodu COVID-19 rosła stopniowo na przestrzeni miesięcy, ale z reguły nie przekraczała kilkunastu, maksymalnie dwudziestu kilku przypadków. Wszystko zmieniło się na początku października. Dokładnie 7 października MZ podało do wiadomości, że w ciągu doby zmarło aż 75 osób chorych na COVID-19. 

25 listopada potwierdzono największą jak dotąd liczbę zgonów na COVID-19. W ciągu jednej doby śmierć poniosło 674 chorych. 

Po kilku miesiącach epidemii koronawirusa w Polsce 2 grudnia, wraz z najnowszym raportem Ministerstwa Zdrowia, została przekroczona liczba ponad miliona zakażeń. Zmarło kolejnych 609 osób - w sumie zmarło już 18 208 chorych zakażonych SARS-CoV-2.

Kraje, które przekroczyły granicę miliona zakażeń to: Stany Zjednoczone, Indie, Brazylia, Rosja, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Włochy, Argentyna, Kolumbia, Meksyk i Niemcy, Polska dołącza do tego zestawienia jako trzynaste państwo na świecie.

Szczepionka na ratunek

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej w Łodzi, w Hurtowni Farmaceutycznej Urtica i Pharmalink o planowanych szczepieniach na koronawirusa w Polsce.

Szczepionka będzie darmowa dla wszystkich tych, którzy będą chcieli, nie będzie obowiązku szczepień.

- Przybliżamy się do tego momentu, kiedy już niedługo, mniej więcej za dwa miesiące, będziemy mogli przeprowadzić szczepienia. To nasz mur, to nasze zapory przeciwko COVID- 19 - powiedział Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ: Koronawirus. W. Brytania dopuściła szczepionkę. Jako pierwszy kraj na świecie 

Szef rządu stwierdził, że szczepienia można by rozpocząć już od lutego, ale Polska wciąż czeka na ostateczne decyzje europejskiej agencji lekowej, od niej zależy ten moment startu.

Morawiecki podkreślił, że szczepienia to nie tylko powrót do normalności z punktu widzenia naszego życia codziennego, społecznego, ale też szybszy powrót do normalnego funkcjonowania takich branż jak gastronomia czy turystyka.

Jakimi szczepionkami będą szczepieni Polacy? Okazuje się, że Polska podpisała już umowy i ma złożone zamówienia na 45 milionów dawek z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson.

Źródło: gov.pl