Apel do Donalda Trumpa w sprawie Polsko-Amerykańskich Klinik Serca

Monika Piorun
05.07.2017 14:22
Apel do Donalda Trumpa w sprawie Polsko-Amerykańskich Klinik Serca
fot. Gerard/Reporter/East News/Pixaby.com/CC0 Pubic Domain

Światowej sławy kardiolog polskiego pochodzenia - prof. Radosław Stefan Kiesz - zwrócił się przed planowaną wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce do władz obu krajów o wsparcie polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie kardiologii i kardiochirurgii oraz rozwoju innowacyjnych technologii w medycynie sercowo-naczyniowej.

- W ciągu ostatnich kilkunastu lat Polsko - Amerykańskie Kliniki Serca zainwestowały w rozwój polskiej kardiologii i kardiochirurgii ponad 800 mln zł, podczas gdy w ramach programu Polkard Ministerstwo Zdrowa przeznaczyło na ten cel 500 mln zł - przekonywał podczas konferencji prasowej zorganizowanej na kilka chwil przed rozpoczęciem oficjalnej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce prof. Radosław Stefan Kiesz - pionier kardiologii interwencyjnej oraz chirurgii endowaskularnej, który podkreślił, że:

Otwarcie nowoczesnych superośrodków kardiologicznych American Heart of Poland S.A. w tzw. „Polsce powiatowej” sprawiło, że śmiertelność wśród pacjentów z chorobą wieńcową zmniejszyła się o 33 proc. a wśród pacjentów z zawałem aż o połowę. To wynik plasujący Polskę w światowej czołówce.

Kliniki Serca poza tzw. siecią szpitali

Polsko - Amerykańskie ośrodki kardiologiczne i kardiochirurgiczne otwierane są w tych rejonach kraju, gdzie dostępność tego rodzaju opieki była bardzo ograniczona lub nie było jej wcale. Dotychczas wszystkie świadczyły pomoc pacjentom za darmo w oparciu o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Po ogłoszeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia tzw. sieci szpitali okazało się, że do systemu nie zostały zakwalifikowane placówki m.in. w:

  • Gdańsku,
  • Starachowicach oraz
  • Józefowie.

- Ośrodek w Gdańsku ma najniższą śmiertelność okołooperacyjną w Polsce i spełniał warunki stawiane przed szpitalami, które miały znaleźć się w sieci. To perła w koronie polskiej kardiochirurgii i kardiologii. Z kolei ośrodki w Starachowicach i Józefowie, które również nie znalazły się w sieci szpitali niosą pomoc osobom wykluczonym spod szybkiej opieki kardiologicznej - przekonywał prof. Kiesz.

Zrzut ekranu 2017-07-05 o 13.45.02
fot. American Heart of Poland

Prośba o wsparcie polsko-amerykańskiej współpracy medycznej

W początkach polsko-amerykańskiej współpracy zapoczątkowanej m.in. przez prof. Radosława S. Kiesza transfer technologii, wiedzy i procedur przebiegał tylko z USA do Polski. Amerykańskie inwestycje i technologie, rozwijane przez polskich i amerykańskich naukowców oraz lekarzy, uratowały życie setki tysiącom Polaków.

Prof. Paweł Buszman, współtwórca oraz prezes zarządu American Heart of Poland, podkreśla, że:

Na bazie doświadczeń, technologii oraz procedur dostarczanych przez Amerykanów stworzyliśmy ośrodki, które teraz często służą jako wzór także w USA. Transfer doświadczeń i patentów przebiega w obie strony, także za sprawą Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którego działalność nieustannie inwestujemy.

Zrzut ekranu 2017-07-05 o 13.44.37
fot. American Heart of Poland

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że władze powinny wesprzeć działania na rzecz rozwoju współpracy w dziedzinie medycyny pomiędzy USA i Polską?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π