Polskie Towarzystwo Psychiatryczne: nie stygmatyzujmy chorych psychicznie

15.01.2019 15:16
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne: nie stygmatyzujmy chorych psychicznie
fot. Shutterstock

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne opublikowało oświadczenie z głosem sprzeciwu wobec jakichkolwiek form przemocy, jednocześnie apelując, żeby nie stygmatyzować osób z zaburzeniami psychicznymi.

„Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. W obliczu tej tragedii PTP zdecydowanym głosem sprzeciwia się jakimkolwiek formom przemocy i solidaryzuje się z osobami pogrążonymi w żałobie. Na naszej drodze zawodowej wielokrotnie spotykamy się z ludzkim cierpieniem i tragedią, w których zawsze staramy się nieść pomoc i współczucie osobom nimi dotkniętym.

Chcielibyśmy także zaapelować o to, aby nie poszukiwać łatwych rozwiązań szoku wzbudzonego tą tragedią w kojarzeniu jej z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Te tragiczne wydarzenia wywołują w społeczeństwie zaskoczenie, niedowierzanie, a w konsekwencji pragnienie znalezienia wyjaśnienia tego co się stało. W tej naturalnej potrzebie rozumienia i poszukiwania odpowiedzi na pytanie »dlaczego doszło do tej tragedii?« nie powinniśmy szukać fałszywych, uproszczonych wyjaśnień. Takim nieprawdziwym wyjaśnieniem jest sugerowanie, że wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy. Agresja, nienawiść czy chęć odwetu nie znają podziału na chorych i zdrowych i są znane wielu osobom. Występujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi. Wszelkie tego rodzaju próby służą wyłącznie znalezienia prostych rozwiązań problemów, z którymi trudno nam sobie poradzić w naszych myślach i emocjach. Powinniśmy być tego świadomi.

Tego rodzaju utożsamienia są krzywdzące osób z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Mogą się przyczyniać do stygmatyzacji naszych pacjentów i utrwalać w świadomości społecznej krzywdzący i nieprawdziwy obraz zaburzeń psychicznych”.

Zarząd Główny Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

Źródło: psychiatria.org
------------------------------
zdrowie.radiozet.pl