Polski szpital chce leczyć z koronawirusa lekami na HIV

13.03.2020 12:35
TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News
fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Polski szpital podjął próbę leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem lekami stosowanymi do tej pory w leczeniu HIV i malarii. Leki te są zarejestrowane i będą podawane po uzyskaniu zgody pacjentów. Na razie przyjęła je tylko jedna z hospitalizowanych we wrocławskim szpitalu.

Pacjenci zakażeni koronawirusem, którzy są hospitalizowani w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, będą leczeni od piątku m.in. lekami na HIV i malarię – powiedział dziennikarzom ordynator oddziału zakaźnego tego szpitala prof. Krzysztof Simon.

Ordynator podkreślił, że każdy wirus ma swój specyficzny lek, ale według prof. Simona faktem jest, że niektóre grupy wirusów mają pewne cechy wspólne.

Wrocławski szpital pójdzie drogą szpitali z Chin i Japonii, które wprowadziły wcześniej ,,ze skutkiem umiarkowanym, ale ze skutkiem zmniejszającym śmiertelność'' niektóre leki z grupy leków przeciwko HIV i niektóre z grupy przeciwko malarii.

Prof. Simon podkreślił, że uzyskał już zgodę komisji bioetycznej, a leki będą podawane za zgodą pacjenta. Pierwszy pacjent hospitalizowany we wrocławskim szpitalu już je otrzymał.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego jest leczonych sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem. W najcięższym stanie jest 73-letni mężczyzna.

Będzie to próba leczenia dostępnymi już lekami. Oficjalnie nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia koronawirusa (2019-nCoV).

Źródło: PAP