Zamknij

Polski lek na COVID-19 już gotowy. "Badania potwierdzają jego skuteczność"

23.09.2020 11:14
Krzysztof Radzki/East News
fot. Krzysztof Radzki/East News

Polski lek na COVID-19 jest już wyprodukowany - poinformował Biomed Lublin. Teraz trafi do badań klinicznych. Wstępne badania potwierdzają jego skuteczność - zapewnia producent. Czy Polska jako pierwsza ma lek na koronawirusa?

Polski lek na COVID-19 to preparat opracowany przez Biomed Lublin z osocza ozdrowieńców. Preparat będzie podawany w zastrzyku. Wkrótce trafi do badań klinicznych. W pierwszej kolejności otrzymają go obywatele Polski.

Polski lek na COVID-19 - czy będzie bezpieczny?

Polski lek na COVID-19 to zastrzyk z przeciwciałami ozdrowieńców. Do pierwszej partii produktu trzeba było zebrać 150 litrów osocza. Udało się. 23 września Biomed Lublin poinformował, że zakończył pierwszy etap produkcji leku.

Polski lek na koronawirusa zawiera wyizolowane przeciwciała - immunoglobuliny IgG przeciwko SARS-CoV-2. Surowcem jest osocze ludzkie, które od lat stosuje się w lecznictwie. "To co dla mnie jest ważne, to fakt, że jest to produkt, który nie jest nowy, który ma znany profil bezpieczeństwa i który był wcześniej podawany pacjentom. Tak więc, w przeciwieństwie do większości innych znanych leków, które są w opracowaniu, można mieć nadzieję, że znajdzie on szybko zastosowanie w klinice i będzie szansa na sprawdzenie, czy jesteśmy faktycznie w stanie pomóc pacjentom" - powiedział prof.dr.hab.n.biol. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na konferencji zorganizowanej przez Biomed Lublin.

Kwestii bezpieczeństwa leku poświęcono sporo czasu. Poruszono między innymi wątek problemów ze szczepionką na koronawirusa i wątpliwości wokół tzw. szybkiej ścieżki rejestracji w trybie epidemicznym.

- Profil bezpieczeństwa leku jest znany. Co to znaczy? Immunoglobuliny i produkty krwiopochodne zawierające immunoglobuliny są preparatami stosowanymi od dziesięcioleci. Używamy technologii takiej, którą stosujemy do produkcji naszych innych leków. Skuteczność będzie potwierdzona. Badania bardziej pomogą dobrać dawkę. Natomiast bezpieczeństwo jest pełne. A wątpliwości wokół "trybu epidemicznego" dotyczą głównie bezpieczeństwa. Nie ma wątpliwości przy stosowaniu leczenia immunoglobulinami - zapewnił Piotr Fic, wiceprezes Biomed Lublin.

Polski lek na COVID-19 - kiedy będzie?

Polski lek na COVID-19 zostanie przekazany do badań klinicznych, które obejmą około 400 pacjentów. Na ten moment brane są pod uwagę cztery ośrodki w Polsce. Biomed Lublin zapewnia, że zainteresowanie jest bardzo duże i z rekrutacją pacjentów nie powinno być problemu.

Na pytanie, dlaczego poszukiwany na całym świecie lek na koronawirusa ma szansę powstać akurat w Lublinie, odpowiedzi udzielił niedawno prezes zarządu Biomed Lublin, w rozmowie z radiozet.pl:

- Biomed Lublin jest jedną z nielicznych spółek w Europie, a w niektórych specjalnościach nawet w skali świata, która ma know-how, jeżeli chodzi o opracowywanie i wytwarzanie leków na choroby zakaźne. Duże firmy, które frakcjonują osocze, mają instalacje, które wymagają 10 tysięcy litrów osocza, a nam wystarczy 150 litrów. Skoro dla nas to wyzwanie, żeby zebrać 150 litrów, to co dopiero dla nich - wyjaśnił Marcin Piróg.

Badania kliniczne potrwają około cztery miesiące. Pierwszych wyników możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. Dla szerokiego grona pacjentów lek ma być dostępny w 2021 roku.