Zamknij

Polska "zieloną wyspą"? Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w Radiu ZET

02.04.2020 11:19
Czy jesteśmy "zieloną wyspą" w Europie?
fot. Shutterstock

 - Polska na tle innych państw, jeśli chodzi o liczbę zakażonych, prezentuje się całkiem nieźle. Ale czy to możliwe, żebyśmy byli taką zieloną wyspą? - pytała Beata Lubecka prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzeja Matyję, w porannym programie Gość Radia ZET.

Na świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zakażonych jest już prawie milion osób, a liczba zgonów wkrótce sięgnie 50 tys. We Włoszech i w Hiszpanii ponad 100 tys. potwierdzonych przypadków, w Niemczech - ponad 70 tys., we Francji - ponad 50 tys. A w Polsce? 2,5 tysiąca. Jak to możliwe?

- Polska na tle innych państw, jeśli chodzi o liczbę zakażonych, prezentuje się całkiem nieźle. Ale czy to możliwe, żebyśmy byli taką zieloną wyspą? - zapytała wprost Beata Lubecka prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyję w porannym programie Gość Radia ZET.

- Myślę, że nie. Jeżeli się tych testów wykonuje zdecydowanie mniej, to zdecydowanie mniej na chwilę obecną się wykrywa. Słyszeliśmy przecież wszyscy te dramatyczne wezwania, że kończą się testy. Ale jestem optymistą, że władze naszego kraju robią wszystko, żeby te testy do nas sprowadzić - powiedział prof. Andrzej Matyja.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że izolacja to jedynie pierwszy etap walki z epidemią. Natomiast najważniejsze są testy. "Wszyscy powinniśmy być w tej chwili skupieni na tym, żeby jak najszybciej zidentyfikować ludzi zakażonych. Natomiast ta dostępność… Niestety Sejm odrzucił poprawkę, o którą prosiliśmy, żeby każdy pracownik ochrony zdrowia mógł ten test wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, żebyśmy my nie byli źródłem rozprzestrzeniania się wirusa - mówił prof. Andrzej Matyja w Radiu ZET.

Posłuchaj podcastu