Polska Misja Medyczna będzie pomagać syryjskim dzieciom po amputacjach

Monika Piorun
25.08.2017 17:27
Polska Misja Medyczna będzie pomagać syryjskim dzieciom po amputacjach
fot. radiozet.pl/archiwum

Wojna w Syrii okaleczyła ponad 260 tys. maluchów. Większość z nich ma obrażenia kończyn - nie ma rąk albo nóg. Polska Misja Medyczna sfinansuje ich leczenie w Turcji. Dziesięcioro dzieci z Aleppo dostanie dzięki niemu nowe protezy. 

Koordynatorka pomocy dla Aleppo z Polskiej Misji Medycznej Małgorzata Olasińska-Chart oraz prezes tej organizacji Ewa Piekarska poinformowały, że wytypowano wstępnie 10 dzieci po amputacjach kończyn, które mogłyby otrzymać protezy i zostać objęte kompleksowym leczeniem i rehabilitacją. Dzieci te po ucieczce z Aleppo przebywają w Turcji na pograniczu syryjsko-tureckim, pod opieką dalszej rodziny. Ich rodzice pozostają w Syrii.

Protezy dla okaleczonych maluchów z Syrii

super_aleppo
fot. facebook.com/Polska Misja Medyczna

Początkowo mali Syryjczycy mieli przyjechać na leczenie do Polski, ale ostatecznie zdecydowano się na leczenie ich w miejscu ich obecnego pobytu.

- Wnioski o wydanie wiz wjazdowych do Polski dla tych dzieci nie zostały złożone, ponieważ ich dokumenty byłyby niekompletne - wyjaśnia koordynatorka akcji.

Chodzi przede wszystkim o to, że rodzice tych dzieci wciąż przebywają w Syrii i nie mogliby im towarzyszyć w podróży, brakuje także ich dokumentacji medycznej. Jak tłumaczą przedstawicielki PMM:

Nie chcemy na siłę robić czegoś, co być może uda mam się zrobić na miejscu w Turcji. Nie chcemy wchodzić w politykę.

Chciałyśmy leczyć te dzieci zarówno z samorządem, jak i rządem i stąd nasze wspólne działania z samorządami, jak i nasz list do pani premier. Dla nas najważniejsze jest zrealizowanie celu, czyli pomoc tym dzieciom.

Polska Misja Medyczna zwróciła się pod koniec lipca z pismem do premier Beaty Szydło o sfinansowanie w trybie pozakonkursowym ze środków rządowych leczenia dzieci z Aleppo na terenie Turcji. Chodzi o kwotę 1,5-2 mln zł wystarczającą na zakup najwyższej klasy protez i leczenie 10 dzieci.

- Czekamy na odpowiedź - mamy nadzieję, że będzie pozytywna - przekonuje Ewa Piekarska.

Przejmujący apel o pomoc dla dzieci po amputacjach

Polska Misja Medyczna rozpoczyna też zbiórkę publiczną pieniędzy na ten cel.

Nawet, jeśli przyjdzie pomoc rządowa, to i tak mamy takich dzieci setki - tłumaczy koordynatorka PMM.

Przedstawicielki misji chciałyby, aby do końca roku ze zbiórek publicznych sfinansować pomoc dla co najmniej pięciorga syryjskich dzieci.

Deklaracje dotyczące sfinansowania leczenia w Polsce dzieci z Aleppo przedstawiły samorządy m.in. Sopotu i Gdańska. Z kolei prezydent Krakowa w odpowiedzi na uchwałę kierunkową rady miasta w tej sprawie wyjaśnił, że nie widzi podstaw prawnych do zaproszenia i sfinansowania przez miasto takiej pomocy medycznej. Zadeklarował jednak wsparcie organizacyjne dla instytucji podejmujących taką inicjatywę.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-08-25 o 17.05.47

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π